stomatologia-nad-sudolem-znieczulenie

Rodzaje znieczuleń u dentysty

Strach przed bólem często powoduje naszą niechęć do wizyt w gabinecie stomatologicznym. Tymczasem nowoczesne znieczulenia potrafią ochronić pacjenta przed uczuciem bólu.  Warto więc korzystać ze znieczulenia, które zapewnia nam komfort psychiczny.

Czym jest znieczulenie?

Mianem znieczulenia określa się te substancje, które eliminują przewodzenie bólowe nerwów w obrębie danych tkanek. Każde znieczulenie w jakiś sposób oddziałuje na organizm. Dlatego specjaliści używają takich preparatów, które przy jak najmniejszej dawce całkowicie zablokują odczuwanie bólu w obrębie jamy ustnej.

Kto musi uważać na znieczulenie?

Dobór odpowiedniego środka znieczulającego jest ważny. Dzięki temu ochrona przed bólem staje się bardziej skuteczna, a przede wszystkim nie zagraża naszemu zdrowiu. Musimy koniecznie poinformować dentystę o każdym  schorzeniu, na jakie cierpimy oraz o przyjmowanych lekach. W szczególności dotyczy to osób cierpiących na niewydolność wątroby lub nerek, choroby dróg oddechowych, serca czy układu krążenia, a także cukrzycę bądź alergię. Konsultacji wymaga także fakt zażywania leków na serce, na uspokojenie oraz przeciwkrzepliwych, a także środków psychotropowych i odurzających.

Rodzaje znieczuleń miejscowych

Znieczulenia miejscowe dzielą się na powierzchniowe, nasiękowe, śródwięzadłowe i przewodowe. To pierwsze polega na aplikacji środka w postaci kremu lub żelu. Poleca się je przy zębach mlecznych albo jako znieczulenie wstępne przed zastrzykiem. Znieczulenie nasiękowe jest wprowadzane przez zastrzyk do dziąsła znajdującego się przy leczonym zębie. Przy znieczuleniu śródwięzadłowym środek trafia do ozębnej. Ten typ znieczulenia stosuje się najczęściej w obrębie zębów trzonowych dolnych jako dodatkowe znieczulenie podczas leczenia kanałowego czy w protetyce. Z kolei znieczulenie przewodowe polega na zdeponowaniu środka znieczulającego w okolicę ujścia dużego nerwu, skąd przenika do kolejnych tkanek. Korzysta się z niego najczęściej przy tylnych zębach żuchwy.

Wizyta u dentysty nie musi kojarzyć się w dzisiejszych czasach z bólem. Korzystajmy z tego, co oferuje nam dzisiejsza stomatologia i poczujmy się komfortowo w gabinecie dentystycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *