Tomografia komputerowa zębów

tomografia komputerowa szczęki, tomografia stożkowaTomografia komputerowa zębów to rodzaj badania rentgenowskiego, które służy do uzyskania trójwymiarowych obrazów zębów, kości szczęki, stawów skroniowo-żuchwowych czy zatok. Jest to bardzo dokładne i precyzyjne badanie, które dostarcza informacji na temat stanu uzębienia i okolicznych tkanek. Tomografia stomatologiczna jest często stosowana w celu ustalenia przyczyny bólu zębów, określenia stanu miazgi zębów lub wykrycia obecności zmian chorobowych w obrębie jamy ustnej.

Kiedy warto wykonać tomografię komputerową zębów?

Badanie tomografii komputerowej zębów jest zazwyczaj zalecane w następujących sytuacjach:

  • W przypadku trudności z diagnozowaniem przyczyny bólu zębów lub ich chorób

Tomografia komputerowa szczęki i zębów pozwala na dokładną ocenę stanu zębów i tkanek okołozębowych, umożliwiając identyfikację przyczyn bólu oraz wykrycie różnych chorób zębów, miazgi lub przyzębia nawet we wczesnej fazie rozwoju.

  • Przed planowanym leczeniem kanałowym lub chirurgicznym zębów

Tomografia zębów i tomografia szczęki pozwala bowiem na dokładne zaplanowanie terapii i uniknięcie niepotrzebnego uszkodzenia zębów lub tkanek okołozębowych;

  • W przypadku podejrzenia obecności chorób kości szczęki lub zaburzeń wzrostu zębów

Tomografia zębów umożliwia identyfikację różnych schorzeń kości szczęki oraz pozwala ocenić ich rozwój i zębów. Jest niezwykle przydatna w diagnozowaniu takich przypadków jak wrodzone wady rozwojowe szczęki czy torbiele kości.

  • Przed planowaniem leczenia ortodontycznego lub implantacji zębów

Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego lub implantologicznego, tomografia komputerowa pozwala na dokładną ocenę struktur stomatologicznych i planowanie odpowiednich procedur. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie optymalnych rezultatów leczniczych. Tomografia zęba czy też tomografia szczęki daje bowiem bardzo dokładny obraz wszelkich struktur, co przekłada się na jakość i czas leczenia ortodontycznego oraz leczenia implantologicznego.

tomografia komputerowa zęba, tomografia stawów skroniowo żuchwowych

Jak wykonuje się tomograf zębów?

Tomografia komputerowa zębów jest badaniem rentgenowskim, które pozwala dokonać szczegółowej oceny ilości i jakości kości, stanu i położenia zębów oraz określić szczegóły anatomiczne badanego obszaru. Podczas badania pacjent przykłada głowę do aparatu rentgenowskiego, a ten przesuwa się wokół, aby uzyskać trójwymiarowy obraz badanego obszaru.

W celu otrzymania jak najdokładniejszego wyniku tomografii stomatologicznej pacjent zwykle poproszony jest o zachowanie absolutnego bezruchu lub o złożenie dłoni na klatce piersiowej. Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania, trwa około kilku minut, a sama ekspozycja na promienie rentgenowskie zajmuje kilkanaście sekund.

Po zakończeniu badania stomatolog będzie mógł oglądać i analizować uzyskane obrazy, aby ustalić stan zębów i okolicznych tkanek. Jeśli wyniki badania wskażą, że potrzebne jest leczenie, dentysta zaleci odpowiednie dalsze kroki.

Co istotne, do tomografii komputerowej zębów nie jest wymagane specjalne przygotowanie. Pacjent może jeść i pić normalnie. W przypadku zażywania leków na stałe warto o tym fakcie poinformować  lekarza.

Czy tomografia stomatologiczna jest bezpieczna?

Tomografia komputerowa zębów, szczęki i żuchwy to bezpieczne, nieinwazyjne i przy tym bardzo dokładne badanie. Pozwala ono na dokładne zdiagnozowanie stanu zębów i tkanek okołozębowych w trzech płaszczyznach. Jednak jak każde badanie rentgenowskie, naraża pacjenta na nieznaczne dawki promieniowania.

Aby zminimalizować ryzyko narażenia na promieniowanie, dentyści stosują ochronną kamizelkę oraz zawsze starają się skracać czas ekspozycji pacjenta na promieniowanie.

Pacjent przed badaniem zostaje ubrany w specjalistyczny fartuch ochronny, który zabezpiecza przed promieniami rentgenowskimi. W przypadku dzieci lub kobiet w ciąży o tomografii stomatologicznej decyduje lekarz prowadzący. Z reguły badanie to wykonywane jest, gdy zachodzi absolutna konieczność.

stany zapalne stawu skroniowo żuchwowego koszt badania

Ile kosztuje tomografia komputerowa zębów?

Koszt tomografii komputerowej zębów może różnić się w zależności od zakresu badania – tomografia szczęki, tomografia żuchwy, tomografia wycinkowa, która obejmuje obszar 3-4 zębów czy tomografia stawów skroniowo-żuchwowych. O zakresie badania decyduje stomatolog na podstawie wywiadu przeprowadzonego uprzednio z pacjentem.

Warto jednak pamiętać, że tomografia komputerowa zębów jest bardziej skomplikowaną i kosztowną procedurą niż tradycyjne zdjęcia rentgenowskie. Jednak zważywszy na korzyści, jakie oferuje w precyzyjnej diagnozie i planowaniu leczenia, jej cena może być uzasadniona.

Tomografia zębów jako nowoczesna metoda obrazowania

Tomografia zębów jest jedną z najnowocześniejszych metod obrazowania stosowanych w stomatologii. Jest to zaawansowana technika diagnostyczna, która umożliwia uzyskanie trójwymiarowych obrazów struktur zębów, korzeni oraz otaczających je tkanek.

Dzięki temu lekarze stomatolodzy mogą precyzyjnie ocenić stan zdrowia jamy ustnej, dokładnie zlokalizować problemy, takie jak zęby zatrzymane, ubytki kostne, zmiany nowotworowe czy uszkodzenia kości, oraz zaplanować skuteczne i spersonalizowane leczenie. Tomografia zęba i tomografia szczęki jest niezwykle cennym narzędziem, które przyczynia się do podniesienia standardów opieki stomatologicznej i zapewnienia pacjentom jak najbardziej kompleksowej diagnozy i terapii.

tomografia żuchwy, tomografii zęba, głowica tomografu

Tomografia stomatologiczna w gabinecie Stomatologia Nad Sudołem

Nasz gabinet dentystyczny wyposażony jest również w tego rodzaju sprzęt diagnostyczny. Wykonujemy badanie tomografii komputerowej stomatologicznej za pomocą najnowszej generacji tomografu, który jest bardzo bezpieczny zarówno dla naszych pacjentów, jak i personelu.

Na co dzień wykonujemy również RTG zębów – w tym zdjęcia pantomograficzne tzw. panoramę zębów, RTG zęba, tomografię szczęki i tomografię zębów, zatok szczękowych oraz tomografię stawów skroniowo-żuchwowych. Nasz personel zawsze służy fachowym wsparciem każdemu pacjentowi wymagającemu pomocy stomatologicznej.

W celu uzyskania dodatkowych informacji zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem +48 501 801 861.