higiena przy aparacie ortodontycznym

Higiena przy aparacie ortodontycznym – co musisz o tym wiedzieć?

Powodzenie leczenia ortodontycznego w dużym stopniu uzależnione jest od przestrzegania przez pacjenta zaleceń ortodonty. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej przy może wydłużyć czas korekcji zgryzu i zwiększyć jej koszty. Jak zatem dbać o zęby przy aparacie ortodontycznym? Podpowiadamy!

Higiena jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym – dlaczego warto o nią zadbać?

Leczenie z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego to proces wymagający zaangażowania pacjenta. Aby po zakończonej korekcji zgryzu cieszyć się idealnie równym, a przy tym zdrowym uzębieniem, należy dbać o higienę jamy ustnej. Ma ona szczególne znaczenie w przypadku użytkowników aparatów ortodontycznych na stałe zamocowanych na zębach. 

Przymocowane trwale do szkliwa zamki i doczepiony do nich drut sprzyjają powstawaniu płytki nazębnej. Resztki jedzenia, gromadzące się w przestrzeniach międzyzębowych i na metalowych elementach aparatu, mogą prowadzić do rozwoju próchnicy. Często są również powodem stanu zapalnego i nieświeżego oddechu. Należyta higiena jamy ustnej chroni zęby przed ubytkami i ich kosztownym leczeniem. 

Szczotkowanie zębów – jak myć zęby przy aparacie ortodontycznym?

Po założeniu aparatu ortodontycznego mycie zębów może wydawać się sporym wyzwaniem. Na pewno jest to zajęcie nieco bardziej czasochłonne – czyszczenie zębów z aparatem stałym wymaga dodatkowego dbania o przestrzenie pomiędzy metalowymi elementami. 

Kluczową w tym rolę odgrywa szczoteczka do zębów – w sprzedaży znajdziemy manualne modele dla osób z aparatami ortodontycznymi. Ich włosie dostosowane jest do kształtu aparatu, co pozwala szczotkować zęby bez obawy o uszkodzenie jego elementów. Alternatywą są szczoteczki elektryczne i soniczne, również wyposażone w specjalne główki ortodontyczne, które dokładniej czyszczą zęby pod i nad drucikami oraz zamkami aparatu stałego.

Podczas szczotkowania zębów z aparatem ortodontycznym warto stosować tzw. technikę mycia roll (wymiatania). Zgodnie z jej zasadami, szczoteczka powinna być ustawiona pod kątem 45 stopni względem dziąseł i delikatnie do nich dociśnięta. Każdy z zębów należy myć przez ok. 10 sekund, wykonując przy tym krótkie, koliste ruchy wymiatające. Główka szczoteczki powinna być przesuwana w kierunku od dziąsła do korony zęba. 

Do mycia zębów leczonych ortodontycznie polecane są specjalne pasty, które w odróżnieniu od tradycyjnych mają specjalną, żelową konsystencję i łagodzą nadwrażliwość zębów. Osoby stosujące aparaty ruchome przed każdym myciem zębów powinny ściągnąć je z zębów i dokładnie umyć.

Higiena aparatu ortodontycznego – czemu służą nitkowanie i irygacja?

Istotnym elementem higieny jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym jest również nitkowanie zębów. W celu dokładnego czyszczenia szczelin między zębami należy korzystać z nici dentystycznych. Pomocne są też szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych – niewielkie wyciorki, służące do usuwania resztek pokarmu. Pomocne w zachowaniu idealnej czystości jamy ustnej są także płyny stomatologiczne, które skutecznie wypłukują pozostałości jedzenia, a jednocześnie zapewniają świeży oddech. 

Systematyczne higiena jamy ustnej – jak często myć zęby podczas leczenia ortodontycznego?

W kwestii mycia zębów, jak i czyszczenia aparatu ortodontycznego, najważniejsza jest systematyczność. Konieczne jest dokładne szczotkowanie zarówno uzębienia, jak i elementów aparatu minimum dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Aby skutecznie zapobiegać rozwojowi próchnicy, zaleca się czyszczenie zębów i aparatu również między posiłkami. Higienę jamy ustnej należy uzupełnić o wspomniane wcześniej nitkowanie i irygację.