Nawyki szkodliwe dla uzębienia

Nawyki, które źle wpływają na zęby

Brak odpowiedniej higieny ustnej nie jest jedynym powodem problemów z uzębieniem. Zagrożenie dla zębów stanowić mogą również niektóre, w wielu przypadkach nieświadome, często powtarzane zachowania. Jakie nawyki mają negatywnie wpływ na zdrowie zębów? Do czego mogą prowadzić niekorzystne przyzwyczajenia? Dlaczego warto z nimi walczyć? Wyjaśniamy!

Nawyki szkodliwe dla uzębienia – czego unikać, aby cieszyć się zdrowymi zębami?

Poniżej przedstawiamy listę popularnych nawyków, które są szkodliwe dla zębów i mogą prowadzić do ich mniej lub bardziej poważnego uszkodzenia.

  • Intensywne szczotkowanie zębów

Systematyczne szczotkowanie zębów jest niezbędne do zachowania właściwej higieny jamy ustnej. Szkodliwe dla zdrowia zębów może być jednak zbyt intensywne mycie zębów. 

W przypadku, kiedy włosie naszej szczoteczki jest zużyte po bardzo krótkim czasie możemy podejrzewać, że w oczyszczanie zębów wkładamy zbyt wiele siły. Mocne szorowanie zębów prowadzi do ścierania się szkliwa, powstawania ubytków oraz urazów mechanicznych dziąseł i ich stanów zapalnych. 

  • Obgryzanie paznokci

Kolejnym z nawyków, który negatywnie wpływa na stan naszego uzębienia, jest nałogowe obgryzanie paznokci – podobnie jak gryzienie ołówków i długopisów czy zauszników okularów. Nawyk ten może prowadzić do rozwoju wad zgryzu (zwłaszcza u dzieci) i do zniekształcenia języka. Przyczynia się również do powstawania stanów zapalnych i infekcji bakteryjnych w jamie ustnej. 

  • Palenie papierosów

Jednym z najniebezpieczniejszych nawyków, nie tylko dla zdrowia naszych zębów, ale i zdrowia ogólnie, jest palenie papierosów. Nałogowe palenie prowadzi do żółknięcia zębów i powstawania kamienia nazębnego. Może być też powodem paradontozy i wielu innych schorzeń, które wymagają leczenia dentystycznego.

  • Zgrzytanie zębami

Niekorzystnie na zęby działa popularny nawyk zgrzytania zębami, będący objawem choroby nazywanej bruksizmem. Jest to przypadłość przyczyniająca się do powstawania wad zgryzu, bólu mięśni żuchwy oraz ścierania i pęknięć szkliwa. W skrajnych przypadkach, na skutek rozchwiania zębów, może dochodzić do ich wypadania. Nieświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi leczone jest za pomocą specjalnej szyny relaksacyjnej. 

  • Gryzienie twardych produktów

Gryzienie bardzo twardych orzechów czy cukierków stanowi dla zębów olbrzymie niebezpieczeństwo. Takie nawyki mogą bardzo szybko doprowadzić do ukruszenia zębów, a w skrajnych przypadkach nawet do złamania zębów. Mogą również powodować bolesne uszkodzenia dziąseł, skutkujące ich krwawieniem. 

  • Picie gazowanych napojów

Niszcząco na zęby wpływa również nawykowe picie napojów gazowanych. Zawarte w nich cukier i kwasy przyczyniają się do erozji szkliwa, a w efekcie do powstawania próchnicy. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrezygnować z ulubionych napojów, ich szkodliwe działanie na zęby ograniczyć może picie przez słomkę. Dzięki temu zmniejszymy kontakt płynów z powierzchnią zębów. 

  • Zastępowanie otwieracza zębami

Na koniec – nawyk traktowania zębów jako zamiennika wobec otwieracza. Kto z nas nie próbował nigdy otwierania butelki lub opakowania z jedzeniem za pomocą zębów? Albo zrywania nimi metek z nowych ubrań? Wykorzystywanie zębów w ten sposób może przyczyniać się do powstawania ukruszeń lub złamań. Pamiętajmy też o przenoszeniu bakterii do ust