stomatologia-nad-sudolem-wybielanie-zebow

Jak pozbyć się przebarwień na zębach?

Nieestetyczne przebarwienia na naszych zębach to najczęściej plamy osadu powstające na skutek spożywania pokarmów lub napojów o właściwościach barwiących. Zdarzają się też inne powody przebarwień oraz odwapnienia i mikrouszkodzenia szkliwa. Z drugiej strony brak właściwych składników pokarmowych w naszej diecie powodować może słabość bądź podatność naszego szkliwa na zniszczenie. Powodów przebarwień może być naprawdę wiele, ważne jednak, by skutecznie z nimi dać sobie radę. Jak to zrobić? Postaramy się wyjaśnić poniżej.

Najczęstsze powody przebarwień szkliwa zębów

Nawet zupełnie zdrowe zęby mogą stracić swój pierwotny kolor za sprawą osadu pochodzącego z herbaty lub kawy. Szczególnie negatywny wpływ na biel naszych zębów ma palenie tytoniu. Ponadto, bardzo zdrowe skądinąd, maliny, jagody, czereśnie lub czerwone wino oraz przyprawy jak kurkuma bądź curry mogą wywołać lekkie przebarwienia szkliwa zębów. Do przebarwień przyczynić się mogą suplementy diety zawierające żelazo, a także niepożądany wpływ stosowania niektórych antybiotyków. Pojawiającym się czasem czynnikiem wywołującym przebarwienia zębów jest nadmiar fluoru. Jeśli chodzi o zmianę odcienia szkliwa naszych zębów, musimy być świadomi, iż podlegają one procesowi starzenia się. Zjawiskiem zupełnie naturalnym jest lekkie zmatowienie lub zmiana barwy uzębienia na bardziej kremową lub żółtą. U każdego z nas proces ten przebiega z różną intensywnością i najczęściej rozpoczyna się po 30. lub 40. roku życia.

Jak znaleźć odpowiednią dla siebie metodę usuwania przebarwień lub wybielania zębów?

Oferta różnorakich produktów kosmetycznych lub paramedycznych umożliwiających usuwanie przebarwień lub wybielanie zębów jest dziś bardzo bogata. Znaleźć możemy nie tylko usuwające osad pasty dla palaczy lub wybielające pasty do codziennej higieny jamy ustnej. Zakupić możemy zestawy do usuwania kamienia nazębnego lub reklamowane jako profesjonalne, wybielające paski, żele, a nawet specjalne aplikatory z zamontowanymi lampkami naświetlającymi, które aktywują zawarty w żelu czynnik wybielający.

Po lekturze wielu reklam możemy nabrać przekonania, że za niewielkie pieniądze jesteśmy w stanie radykalnie zmienić wygląd naszych zębów. Niestety z reklam tych nie dowiemy się, że wybielanie nie zadziała w przypadku występowania kamienia nazębnego lub że zbyt duża ilość aktywnego czynnika wybielającego może spowodować nadwrażliwość zębów bądź uszkodzenie dziąseł. Zakupiony preparat nie sprawdzi czy w zębach nie ma ognisk próchnicznych albo odwapnień szkliwa. Trzeba też pamiętać, że nawet początkowa faza paradontozy stanowi absolutne przeciwwskazanie do wybielania zębów.

Piękne zęby muszą przede wszystkim być zdrowe!

Źle wyglądające zęby trzeba przede wszystkim zdiagnozować. Może się okazać, że estetyczny problem to jedynie lekki nalot bądź przebarwienie. Jednak w bardzo wielu przypadkach estetyczne niedomagania związane są z występowaniem kamienia nazębnego, który trzeba skutecznie usunąć. Bezpiecznie robi się to jedynie w gabinecie dentystycznym. Doświadczony lekarz stomatolog sprawdzi też nasze zęby pod kątem występowania próchnicy oraz określi stan naszych dziąseł. Od lekarza dentysty możemy się również spodziewać porady dotyczącej diety zdrowej dla naszych zębów. Decydując się na zabieg wybielający zębów u doświadczonego lekarza, zyskujemy nie tylko bezpieczeństwo tego zabiegu, ale przede wszystkim jego jakość. Cieszyć się więc możemy zdrowiem zębów i zazwyczaj znacznie dłużej trwającym efektem ich wybielenia. Gabinet Stomatologia Nad Sudołem zaprasza na konsultacje dotyczące estetyki i zdrowia zębów.