dieta na zdrowe i mocne zęby

Dieta, a zdrowe zęby – jakie produkty wybierać?

Wszyscy jesteśmy coraz bardziej świadomi, że jakość i ilość spożywanych przez nas posiłków ma duży wpływ na wiele aspektów naszego codziennego funkcjonowania. To, co jemy, stanowi o naszym samopoczuciu, zdrowiu i wyglądzie, ale także o ilości życiowej energii niezbędnej do pokonywania trudności i cieszenia się każdą nadchodzącą chwilą. Dieta, będąca niezwykle skomplikowaną budulcową machiną naszego organizmu, zapewnia też zdrowie i dobry wygląd naszym zębom. Przyjrzyjmy się jakie składniki pokarmowe odpowiedzialne są właśnie za ich zdrowie. 

Wapń i fosfor jako główne materiały budulcowe zębów

Wapń to główny materiał budulcowy zębów. Odżywia tkanki przyzębia i odpowiada za właściwą twardość naszych zębów. W codziennej diecie musimy więc pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości produktów mlecznych, szczególnie jogurtu naturalnego, twarogów, kefiru lub maślanki. Biorąc pod uwagę sporą grupę osób nietolerujących mleka krowiego, można im zaproponować coraz łatwiej dostępne przetwory mleczne wyprodukowane z mleka koziego.

Przy całkowitym braku możliwości spożywania produktów mlecznych należy zwrócić uwagę na produkty roślinne. Warto wybierać te szczególnie bogate w wapń, czyli fasolę, szpinak, szczypiorek, rukolę czy migdały i nasiona sezamu. Z kolei fosfor będący drugim głównym minerałem budującym nasze zęby, zawarty jest w dużych ilościach w żółtych serach, wątrobie, orzechach, otrębach pszennych i soi. Działający antybakteryjnie i wzmacniający szkliwo fluor możemy pozyskać, spożywając ryby, ryż, a także pijąc zieloną herbatę.

zdrowe zęby a dieta

Dieta bogata w witaminy zapewniające zdrowie naszych zębów

Prawidłowe przyswajanie z produktów pokarmowych zarówno wapnia, jak i fosforu zapewnia odpowiednia ilość witaminy D. To ta witamina odpowiedzialna jest za prawidłową gospodarkę wapniowo-fosforanową, decydując o właściwej mineralizacji szkliwa oraz twardości zębów. Witaminę D możemy pozyskać dla naszego organizmu, jedząc ryby takie jak makrela, łosoś, tuńczyk, śledź, sardynki, a także spożywając jaja, masło, tran i wątrobę.

Z kolei witamina A posiada właściwości antybakteryjne i przez to przeciwdziała próchnicy. Ma też zbawienny wpływ na dziąsła i błony śluzowe jamy ustnej. Produktami bogatymi w witaminę A są tran, wątroba, masło, sery, morele, brzoskwinie, jagody, marchew, papryka czerwona, szpinak, pomidor, kapusta, brokuły.

Odpowiednia ilość witaminy C w naszej codziennej diecie dba z kolei o naczynia krwionośne, również naszych dziąseł. Dodatkowo zapobiega odsłanianiu szyjek zębowych. Duże ilości witaminy C znajdziemy w owocach dzikiej róży, truskawkach, malinach, czarnych porzeczkach, czy warzywach kapustnych. Jej źródłami są też papryka, pomidory, natka pietruszki, brokuły i ziemniaki.

zdrowa dieta a stan jamy ustnej

Unikajmy cukru i słodyczy

Powszechnie wiadomo, że cukry stanowią pożywkę dla bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy, stąd też najlepiej unikać słodyczy oraz słodkich napojów. Jeśli nie jesteśmy w stanie z nich zrezygnować, pamiętać musimy o każdorazowym dokładnym umyciu zębów po spożywaniu słodyczy.