Dziąsła utrzymują zęby na swoim miejscu i pełnią w stosunku do nich funkcję naturalnej ochrony. Jeśli są zdrowe, mają kolor jasnoróżowy i dobrze przylegają do szyjki zębów, zakrywając w całości ich części korzeniowe. Zaczerwienione, krwawiące podczas szczotkowania zębów, nabrzmiałe i bolące dziąsła to sygnały, których nie możemy bagatelizować. Choroby dziąseł mogą bowiem prowadzić w konsekwencji do rozchwiania, a nawet wypadania zębów. Jakie dolegliwości powinny wzbudzić naszą czujność i kiedy powinniśmy skonsultować się z lekarzem stomatologiem? O tym w dalszej części artykułu.
Najczęstsze przyczyny chorób dziąseł
Najczęstszą bezpośrednią przyczyną chorób dziąseł jest występowanie płytki nazębnej. Ten początkowo miękki nalot na zębach i dziąsłach, powstały z resztek jedzenia, stanowi pożywkę dla bakterii. Brak właściwej higieny jamy ustnej powoduje utwardzenie się płytki nazębnej i powstawanie kamienia nazębnego. Płytka nazębna oraz kamień nazębny stanowią zagrożenie dla zdrowia dziąseł. Bakterie mają ciągły kontakt z powierzchnią dziąseł, a produkowane przez nie toksyny mogą wywoływać stan zapalny, będący początkową fazą chorób dziąseł i przyzębia.
Oczywiście podatność na powstawanie stanów zapalnych może być różna zależnie od ogólnego stanu organizmu. Ryzyko wystąpienia chorób dziąseł zwiększone jest u osób cierpiących na:
- cukrzycę,
- choroby układu immunologicznego,
- schorzenia układu krążenia.
Nie bez znaczenia pozostają też czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne oraz nadużywanie alkoholu, tytoniu, a także niewłaściwa dieta uboga w witaminy i niezbędne związki mineralne.
Zapalenie dziąseł – jak należy je leczyć?
Leczenie chorób dziąseł polega przede wszystkim na usunięciu płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego przez dentystę. Jeśli to konieczne, lekarz stomatolog dokonuje również spłycenia kieszonki dziąsłowej, czyli wąskiej szczeliny między dziąsłem a korzeniem zęba. Gdy stan zapalny jest bardziej zaawansowany, konieczne jest zastosowanie środków przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych w postaci maści, płukanek lub tabletek do ssania. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowane zapalenie dziąseł jest w pełni uleczalne. Musimy więc koniecznie pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa.
Choroby dziąseł a paradontoza
Nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do paradontozy, czyli zapalenia przyzębia. Jest to choroba przewlekła, w zaawansowanym stadium stosunkowo trudna do całkowitego wyleczenia. W przebiegu choroby dochodzi do pogłębienia kieszonek dziąsłowych, a nawet do powolnego niszczenia kości żuchwy i szczęki. Brak podjęcia specjalistycznego leczenia prowadzić może rozchwiania zębów, a nawet ich wypadania. W leczeniu paradontozy ważne jest więc szybkie podjęcie leczenia.
Jak możemy zapobiegać chorobom dziąseł?
Najważniejsza w profilaktyce chorób dziąseł jest higiena. Musimy być świadomi, jak powinna wyglądać codzienna higiena jamy ustnej. Dokładne szczotkowanie zębów, ich nitkowanie oraz używanie płynów do płukania zapewni bezpieczeństwo naszym zębom i dziąsłom.
Równie ważne jest stosowanie zróżnicowanej diety bogatej w witaminy i związki mineralne, jak i regularne wizyty w gabinecie dentystycznym. Dzięki takim działaniom profilaktycznym zyskamy pewność, że wszelkie problemy z dziąsłami zostaną w odpowiednim czasie zdiagnozowane i skutecznie wyleczone.
Zapraszamy do gabinetu Stomatologia nad Sudołem całe rodziny na przeglądy stomatologiczne oraz leczenie zachowawcze i zabiegi higienizacji, dzięki którym unikniecie chorób dziąseł!