kamien-nazebny-usuwanie-stomatologia-nad-sudolem

Najczęściej spotykane problemy dentystyczne

Jednym z najczęściej spotykanych problemów dentystycznych jest ból zęba. Zaniepokojenie budzić musi krwawienie z dziąseł lub dyskomfort, jaki odczuwamy przy piciu bardzo ciepłych lub zimnych napojów. Martwimy się także wyglądem naszych zębów lub stanem szkliwa. Możemy też odczuwać bóle lub dyskomfort związany z napięciem mięśniowym w okolicy szczęki.  Zdarzają się urazy twarzy, w których zostają uszkodzone zęby. Kolejną grupą problemów stomatologicznych są wady zgryzu. Trudno powiedzieć, która z przedstawionych sytuacji jest dla pacjenta najtrudniejsza. Pewne natomiast jest, że w przypadku pojawienia się któregoś z tych problemów, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza stomatologa. Czas naszej reakcji na problem może być kluczowym dla powodzenia terapii.

Ból zęba – jak sobie z nim radzić?

Nasz organizm powiadamia nas bólem o rozwijającym się stanie zapalnym, w tym przypadku najczęściej dotyczącym miazgi zęba. Ból może być stały o dużym nasileniu, ale także niewielki i pojawiający się na przykład tylko przy nagryzaniu. W obydwu przypadkach należy jak najszybciej skontaktować się z dentystą. W porę zdiagnozowany ból pozwala na zastosowanie małoinwazyjnego leczenia. Natomiast zaniedbanie tej sytuacji powoduje często konieczność zastosowania znacznie bardziej skomplikowanego leczenia kanałowego. Współczesna stomatologia dysponuje narzędziami oraz procedurami umożliwiającymi uratowanie nawet zębów dotkniętych rozległym stanem zapalnym miazgi. Jednym z najnowszych osiągnięć jest leczenie kanałowe zębów z użyciem mikroskopu operacyjnego.

 

Krwawienia z dziąseł

Przyczyn tej przypadłości może być wiele. Do jednej z najpoważniejszych należy paradontoza, czyli infekcja bakteryjna dziąseł oraz tkanek przylegających do zębów. Zaawansowana choroba doprowadza nawet do zaniku kości oraz wypadania zębów. Jednak przyczyną krwawienia z dziąseł może być również na przykład:

  • niewłaściwa dieta,
  • niedobory witamin,
  • cukrzyca,
  • choroby wątroby,
  • niepożądane działanie przyjmowanych leków.

Problemu tego nie możemy bagatelizować. Należy koniecznie skontaktować się z doświadczonym stomatologiem, który postawi właściwą diagnozę i rozpocznie leczenie.

 

Zęby wrażliwe na zimno i gorąco

Współczesna stomatologia zna już sposoby na pozbycie się tego uciążliwego dyskomfortu. Najczęściej stosuje się zabiegi fluoryzacji, wymianę starych, nieszczelnych wypełnień, a także zabiegi higienizacyjne i usuwanie kamienia nazębnego. Gabinet stomatologiczny Nad Sudołem prowadzi nowoczesne zabiegi higienizacji i udziela porad w zakresie samodzielnej dbałości o zdrowie jamy ustnej.

 

Ścieranie i zaciskanie zębów, zgrzytanie zębami

Zaciskanie zębów spowodowane jest najczęściej nadmierną aktywnością mięśniową. Z kolei ścieranie bywa czasem efektem tego procesu. Często też mamy do czynienia z tak zwanym bruksizmem, czyli mimowolnym zgrzytaniem zębami podczas snu. Wszystkie wymienione dysfunkcje wymagają wnikliwej analizy stomatologa, który może zalecić leczenie ortodontyczne lub rehabilitację stawu skroniowo-żuchwowego.

Poza wymienionymi wyżej problemami trzeba też pamiętać o zdarzających się czasem urazach mechanicznych, a także kwestiach dotyczących estetyki naszego uzębienia. Nowoczesna stomatologia znajduje rozwiązania dla wszystkich pojawiających się problemów. Co więcej, pamiętać trzeba, iż ogromny postęp dokonany został również w dziedzinie panowania nad bólem. Praktycznie wszystkie procedury stomatologiczne mogą być wykonywane przy zachowaniu komfortu pacjenta.