Leczenie kanałowe boli – to popularnie powtarzane hasło odstrasza nawet tych pacjentów, którzy już od pewnego czasu cierpią na ból w wyniku zapalenia miazgi. W efekcie wielu wybiera usunięcie zęba zamiast jego leczenie. Patrząc przez pryzmat nowoczesnych metod, które gwarantują niemal pewny sukces leczenia endodontycznego, taka decyzja wydaje się nierozsądna. Brak zęba może w przyszłości doprowadzić do wielu poważnych zaburzeń, dotyczących chociażby nieprawidłowego zgryzu. Dlatego na leczenie kanałowe jak najbardziej warto się zdecydować – możliwości dzisiejszej stomatologii czynią ten zabieg praktycznie bezbolesnym.
Leczenie endodontyczne – kiedyś a teraz
Strach przed leczeniem kanałowym wywodzi się z doświadczeń sprzed kilkunastu lub kilku lat. Zabieg wykonywany dawną metodą polegał na stopniowym zatruwaniu zęba poprzez wprowadzenie do jamy zębowej tzw. wkładki dewitalizacyjnej. Dentysta musiał w tym celu otworzyć komorę zębową, czyli dotrzeć do najwrażliwszej tkanki zęba – miazgi. Już ten pierwszy etap leczenia kanałowego był dość bolesny. Potem zatruty ząb powodował uczucie niemalże ciągłego bólu, aż do momentu ostatecznego obumarcia miazgi i usunięcia jej z kanałów korzeniowych.
Dzisiaj możliwe jest jednak pełne wyleczenie zęba już podczas jednej wizyty. Pacjentowi podane zostaje znieczulenie miejscowe, dzięki któremu eliminowane jest uczucie bólu. Dentysta jest w stanie bezboleśnie otworzyć ząb, by przy pomocy mikroskopu stomatologicznego oczyścić go z miazgi znajdującej się w stanie zapalnym. Taki rodzaj leczenia endodontycznego jest szybszy, skuteczniejszy i pozwala wyeliminować błędy, takie jak niedoczyszczenie kanału, niedokładne wypełnienie jego przestrzeni czy pominięcie dodatkowego kanału.
Ból odczuwany po leczeniu kanałowym
Niestety, żadne znieczulenie nie uchroni nas przed tym, że po samym zabiegu możemy odczuwać ból. Poziom jego intensywności zależy od zęba, stanu usuwanej miazgi i progu bólowego pacjenta. Ból możemy zmniejszyć stosując leki przeciwbólowe, o czym zawsze informuje po wizycie lekarz dentysta. Starajmy się także oszczędzać ząb, nie narażając go na nadmierne gryzienie zaraz po wizycie.
W przypadku gdy dolegliwości bólowe towarzyszyć nam będą niepokojąco długo po zabiegu, należy zgłosić się do lekarza dentysty.