przyczyny nieświeżego oddechu sto matologia nad sudołem

Jakie są przyczyny nieświeżego oddechu?

Problem nieświeżego oddechu, zwany w medycynie halitozą, dotyka bardzo wielu z nas – niezależnie od wieku czy ogólnego stanu zdrowia. Borykając się z nim, często czujemy dyskomfort lub zażenowanie. Co gorsze, również obawę, czy z naszym zdrowiem jest wszystko w porządku. Powodów nieświeżego oddechu może być bardzo wiele. Z pewnością jednak stwierdzić można, iż ogromna większość z nich jest związana z nieprawidłowościami w obrębie jamy ustnej. Stąd też poszukując pomocy w rozwiązaniu problemu, na samym początku należy udać się do lekarza stomatologa.

Najczęstsze powody nieświeżego oddechu

Nieświeży oddech to często rezultat procesów rozkładu resztek jedzenia przez naturalnie bytujące w jamie ustnej bakterie. Resztki jedzenia pozostałe między zębami, wzdłuż linii dziąseł oraz na tylnej części języka rozkładane są przez drobnoustroje, a procesowi temu towarzyszy uwalnianie się lotnych związków siarki. Te z kolei odpowiadają za przykry zapach z ust.

Nasilenie tego problemu obserwowane jest w przypadkach zmniejszonej produkcji śliny, która regularnie omywa jamę ustną. Z kolei zbyt mała produkcja śliny to efekt niedostatecznego nawodnienia organizmu. W takim przypadku rozwiązaniem problemu jest dbałość o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów i regularne mycie zębów.

Dobrze jest również zapytać swojego dentystę, jak powinna przebiegać codzienna higiena jamy ustnej. Z pewnością nauczy nas właściwego sposobu szczotkowania zębów i używania nitki dentystycznej oraz płynów antybakteryjnych. Co więcej, zgłaszając się do dentysty, upewnimy się, czy powodem przykrego zapachu z ust nie jest płytka nazębna, próchnica zębów bądź choroba dziąseł. To właśnie te schorzenia są  najczęstszą przyczyną halitozy. Bakteryjne ogniska zapalne stają się źródłem przykrego zapachu, a dodatkowo oczywiście mają negatywny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia.

nieświeży oddech
image-768

Inne przyczyny halitozy

Problemu przykrego zapachu z ust nie powinniśmy bagatelizować i powinniśmy go koniecznie skonsultować z lekarzem dentystą. Jeśli okaże się, że stan naszego uzębienia oraz dziąseł nie budzą żadnych wątpliwości, musimy zwrócić uwagę na inne czynniki. Pamiętajmy o konieczności przyjmowania odpowiedniej ilości płynów oraz o zbilansowanej diecie, które regulują PH w naszych ustach. Nie maskujmy problemu cukierkami o intensywnym zapachu, bo jeśli zawierają cukier, to na dłuższą metę tylko pogorszą problem, powodując większy stan zakwaszenia w jamie ustnej.

Dobry dentysta, oceniając stan i higienę jamy ustnej, z pewnością rozwieje nasze wątpliwości i ewentualnie poleci konsultacje u laryngologa, gastrologa lub innego specjalisty. Halitoza może bowiem być spowodowana przez bakteryjne zakażenia nosa, zatok, uszu, a także oskrzeli lub płuc. Bywa też, że przykry zapach z ust jest oznaką chorób układu trawiennego.

leczenie nieświeżego oddechu
image-769

Gdy twoje dziecko ma brzydki zapach z ust

Halitoza może także dotyczyć małych dzieci. W tym przypadku najczęściej związana jest z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Niestety często też okazuje się, że przyczyną przykrego zapachu z ust dziecka jest obecna w uzębieniu mlecznym próchnica. Ogniska bakteryjne w połączeniu ze spożywaniem dużej ilości słodyczy, stwarzają w jamie ustnej idealne warunki do rozwoju bakterii odpowiedzialnych za powstawanie nieświeżego oddechu.  Wielu rodziców wciąż nieświadomych jest, dlaczego trzeba leczyć zęby mleczne. Należy więc przypomnieć, że również próchnica zębów mlecznych jest chorobą, która ma negatywny wpływ na zdrowie całego organizmu dziecka. Nie można zatem jej bagatelizować, lecz jak najszybciej leczyć.