Czy wiesz, że blisko 70% naszego społeczeństwa zmaga się z przykrą dolegliwością dotyczącą zębów – paradontozą? Choroba ta należy do jednej z najczęściej występujących na świecie chorób zapalnych przyzębia. Skrajny rozwój paradontozy może doprowadzić do rozchwiania zębów, a nawet ich utraty. Wśród głównych przyczyn powstawania tego schorzenia znajduje się nieprawidłowa higiena jamy ustnej, osłabienie organizmu, zbyt rzadkie kontrole dentystyczne, czynniki genetyczne. Co można zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tej choroby? Co zrobić, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy?
Przyczyny powstawania paradontozy
Parodontoza rozwija się na skutek długotrwałego procesu zapalnego. Za stan ten odpowiadają drobnoustroje chorobotwórcze, które gromadzą się w miejscu zetknięcia dziąseł z zębami w postaci osadu, czyli płytki nazębnej, w której znajdują resztki spożywanych pokarmów i bakterie. Płytka ta zaczyna stopniowo pokrywać coraz większą część zębów i docelowo dociera pod dziąsło. Wówczas rozwija się stan zapalny, który powodują zmniejszenie stabilności osadzenia zęba.
Wśród czynników sprzyjających rozwojowi paradontozy należy także wymienić:
- wiek powyżej 35 lat,
- nadmierne korzystanie z używek – papierosy, alkohol,
- choroby współistniejące – cukrzyca, zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego czy krążenia,
- zaburzenia hormonalne – w okresie dojrzewania, ciąży czy menopauzy,
- czynniki genetyczne.
Paradontoza – najczęstsze objawy
Zapalenie przyzębia rozpoczyna się od zapalenia dziąseł. Jednym z pierwszych objawów tej choroby jest krwawienie podczas szczotkowania lub nitkowania zębów oraz nieświeży oddech. Zauważalne jest także przebarwienie zębów. Wiele osób na tym etapie rozwoju paradontozy lekceważy powstałe symptomy. Receptą na nieświeży oddech staje się guma do żucia, a stan zapalny dziąseł leczony jest zakupiony w aptece lekami. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli doprowadzimy zaawansowanej postaci paradontozy, to trudno będzie nam zahamować powstawanie dalszych zmian w jamie ustnej. W konsekwencji dojdzie do odsłonienia szyjek zębowych przez zanikające i opadające dziąsła, rozchwiania zębów oraz ich wypadnięcia.
Należy także pamiętać, że stan zapalny wywołany paradontozą może negatywnie wpływać na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Szczególnie na układ krążenia.
Jak leczy się paradontozę?
W początkowej fazie rozwoju paradontozy wystarcza zwykle wizyta u stomatologa, podczas której lekarz dokładnie usunie kamień nazębny, wyleczy ewentualne ubytki oraz zabezpieczy zęby przed ponownym pojawieniem się osadu. Warto także poprosić dentystę o porady dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej oraz wybór odpowiedniej pasty i szczoteczki do zębów.
W średnim stadium zaawansowania paradontoza wymaga natomiast bardziej skomplikowanego leczenia, które polega na usunięciu zawartości powstałych kieszonek zębowych za pomocą specjalistycznych narzędzi. Zabieg taki trwa około godziny i z reguły przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. U osób, która choroba zdążyła doprowadzić już do większych ubytków, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Celem leczenia chirurgicznego jest usunięcie tkanek zmienionych przez chorobę oraz ich naprawa lub odtworzenie.
Działania profilaktyczne a paradontoza
W zapobieganiu paradontozy główną rolę pełni odpowiednia higiena jamy ustnej. Statystyki dowodzą, że prawie 70% Polaków, nie tylko w podeszłym wieku, cierpi na tę dolegliwość. Tymczasem w większości innych rozwiniętych krajów odsetek ten jest aż sześciokrotnie niższy. Aby nie dołączyć do grona osób cierpiących na choroby przyzębia, należy:
- Używać nici dentystycznych – dzięki nim dotrzemy do trudno dostępnych miejsc, usuniemy resztki jedzenia i tym samym nie dopuścimy do namnażania się bakterii.
- Regularnie szczotkować zęby – reguła 2×2 będzie tu pomocna – 2 razy dziennie przez 2 minuty myj zęby.
- Dobrze płucz jamę ustną – płyny do płukania jamy ustnej mają właściwości antyseptyczne i pomagają pozbyć się bakterii znajdujących się nawet tam, gdzie nie dociera nić dentystyczna.
- Zadbaj o zdrową dietę – zbilansowana dieta, bogata w witaminy i minerały oraz unikanie używek są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, w tym i jamy ustnej oraz zębów.
- Regularnie wykonuj przeglądy stomatologiczne – dzięki nim masz szanse na szybkie wyłapanie problemu powstającej paradontozy oraz na natychmiastowe podjęcie leczenia.