Jak często należy zmieniać szczoteczkę?

Jak często należy zmieniać szczoteczkę?

Jeśli dbasz o higienę jamy ustnej, to prawdopodobnie szczotkujesz zęby dwa razy dziennie przez dwie minuty, używając do tego dobrej pasty do zębów oraz szczoteczki. Niezależnie od tego, z jakiego typu szczoteczki korzystasz, koniecznie musisz pamiętać o jej systematycznej wymianie. Niestety wiele osób o tym zapomina. Jakie mogą być tego konsekwencje i dlaczego regularna wymiana szczoteczki do mycia zębów na nową jest tak ważna?

Dlaczego trzeba pamiętać o regularnej wymianie szczoteczki do zębów na nową?

Szczoteczka do zębów, jak i każdy inny produkt, którego często używamy, zużywa się. Włosie wyciera się i odkształca, przez co skuteczność dbania o higienę zębów i jamy ustnej obniża się. Zużyta szczoteczka nie zapewnia dokładnego mycia zębów, gdyż ciężko jest nią dotrzeć do trudnodostępnych miejsc. Jeśli sytuacja taka trwa dłużej, to niestety musimy liczyć się z ryzykiem powstania kamienia nazębnego czy próchnicy.

Szczoteczki do zębów są także siedliskiem różnego typu bakterii oraz grzybów. Nawet jeśli dokładnie płuczemy szczoteczkę po myciu zębów, to niestety nie jesteśmy w stanie wyeliminować z jej powierzchni wszystkich drobnoustrojów. Ma to szczególnie ważne znaczenie, gdy chorujemy lub zmagamy się z infekcją w obrębie jamy ustnej. Podczas czyszczenia zębów zużytą szczoteczką, niestety przyczyniamy się do rozprzestrzeniania nagromadzonych bakterii w obrębie jamy ustnej.

Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?

Jeśli używasz szczoteczki ręcznej, to według zaleceń producentów, powinieneś wymieniać ją raz na kwartał. Terminu tego nie należy traktować dosłownie. Jeśli bowiem zauważymy, że włosie szczoteczki jest już mocno odkształcone, to powinien być to dla nas sygnał do wymiany posiadanego modelu na nowy.

W przypadku końcówek do szczoteczek elektrycznych czy sonicznych, w zależności od producenta oraz modelu urządzenia, wymianę należy przeprowadzać regularnie co 3 do 6 miesięcy. Konkretne wskazówki na pewno znajdziesz w instrukcji dołączonej do opakowania czy na stronie internetowej producenta.

Dlaczego regularna wymiana szczoteczki do zębów jest tak ważna?

Regularna wymiana szczoteczki ręcznej czy końcówki w szczoteczce elektrycznej lub sonicznej daje gwarancję poprawnego wykonania zabiegów higienicznych. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia próchnicy oraz innych dolegliwości dentystycznych. Jak bowiem wykazało badanie przeprowadzone przez National Institutes of Health w USA, po 40 dniach systematycznego używania szczoteczka do zębów zaczyna działać mniej wydajnie. Uczestnicy badania, którzy nie wymienili szczoteczek do zębów po 40 dniach użytkowania, doświadczyli znacznie większego odkładania się płytki nazębnej.

Trzeba pamiętać, że szczoteczka do zębów jest jednym z najważniejszych przyrządów do higieny jamy ustnej. Aby utrzymać ją w jak najlepszej kondycji, po umyciu zębów dokładnie opłucz szczoteczkę pod bieżącą wodą, przechowuj ją w pozycji pionowej i zawsze pozwól jej wyschnąć. Planuj także wymianę szczoteczek do zębów dla każdej osoby w rodzinie co kwartał. Zaznacz w kalendarzu datę zakupu, aby pamiętać, kiedy nadejdzie pora na ponowny zakup.