stomatologia-nad-sudolem-wybielanie-zebow

W jaki sposób skutecznie wybielić zęby?

Istnieje kilka metod wybielania zębów – przy użyciu domowych produktów, preparatów kupionych w sklepie albo aptece bądź poprzez profesjonalny zabieg w gabinecie dentystycznym. Którą z nich wybrać, aby zobaczyć zdecydowaną poprawę?

Przebarwienie przebarwieniu nierówne

Przebarwienia powstają w różny sposób, a skuteczność ich wybielenia zależy od tego, jaka jest przyczyna ich postania. Najłatwiej usunąć przebarwienia powierzchniowe. Zmagają się z nimi palacze, osoby pijące czerwone wino, ciemne piwo lub miłośnicy jedzenia z barwiącymi przyprawami, takimi jak na przykład kurkuma. Suplementacja żelazem również powoduje przebarwienia powierzchniowe. Zdecydowanie trudniej jest przywrócić biel zębom przebarwionym chociażby w wyniku terapii antybiotykowych z użyciem tetracykliny. Nadmiar fluoru również prowadzi do powstawania plam – brązowych lub białych. Poza tym pamiętajmy, że zęby mogą stracić biel naturalnie, wraz z wiekiem.

Wybielanie zębów – co z bezpieczeństwem?

Preparaty do wybielania zębów w domu są reklamowane jako skuteczne, a przede wszystkim korzystne finansowo. Paski wybielające, żele, a nawet aplikatory z lampami emitującymi niebieskie światło. Możliwości jest mnóstwo, czy są jednak bezpieczne? Badania na środkach do domowego wybielania zębów pokazały, że w niektórych z nich dopuszczalna ilość czynnika aktywnego została przekroczona w znaczny sposób. Stomatolodzy ostrzegają przed sięganiem po preparaty o wątpliwej jakości. Mogą one powodować nadwrażliwość zębów, uszkodzenia szkliwa, a nawet poparzenie dziąseł i jamy ustnej. Ponadto każdy ubytek lub stan zapalny, o którego istnieniu często nie wiemy, stanowi główne przeciwwskazanie do wybielania zębów. Tak więc wybielanie zębów w domu niesprawdzonymi preparatami, których dodatkowo nie umiemy właściwie zaaplikować, może spowodować wiele negatywnych dla naszego zdrowia skutków.

Skuteczna i szybka metoda

Osoby szukające skutecznej, a przy tym bezpiecznej metody wybielenia zębów, powinny udać się do stomatologa. Zadecyduje on, czy w ogóle możemy wybielić zęby – być może przed zabiegiem będziemy musieli wyleczyć próchnicę lub inne schorzenie. Dentysta indywidualnie dobierze metodę wybielania, co zminimalizuje ryzyko odczuwania bólu w trakcie lub po zabiegu. Wykorzysta dopasowane nakładki lub profesjonalną lampę, której wiązki światła natychmiast aktywują środek wybielający.

Przy profesjonalnym zabiegu efekty będą również najlepsze i najtrwalsze – barwa zębów rozjaśni się od 5 do nawet 14 tonów w skali VITA. Są to efekty, których nie osiągniemy samodzielnie wybielając zęby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *