jak dbać o szkliwo zębów?

Jak dbać o szkliwo zębów?

Szkliwo, które tworzy wierzchnią warstwę zębów, chroni również pozostałe jego tkanki ‒ czyli zębinę i miazgę. Jest najtwardszą z tkanek organizmu ludzkiego, która praktycznie nie posiada zdolności regeneracyjnych. Z tego powodu nawet z pozoru niewielkie uszkodzenie szkliwa może być przyczyną nadwrażliwości, widocznych przebarwień lub chorób zębów. Twardy „pancerz” szkliwa stanowi również tarczę chroniącą przed bakteriami oraz niezastąpioną izolację termiczną. Zdrowie szkliwa decyduje też w bardzo dużym stopniu o wyglądzie naszego uzębienia. Wszystkie te czynniki wskazują na jeden istotny fakt – dbanie o szkliwo naszych zębów ma kluczowe znaczenie. Co zatem możemy zrobić, aby zachować je w dobrej formie przez wiele lat?

Jak dieta wpływa na zdrowie szkliwa zębów?

Najczęstszym skutkiem niewłaściwej diety jest pojawienie się tak zwanych mikro odwapnień szkliwa. Szczególnie negatywny wpływ ma spożywanie dużej ilości słodyczy i cukru. Rozkład cukru przez bytujące naturalnie w jamie ustnej bakterie powoduje powstawanie kwasów, które oddziałują na tkankę szkliwa i przyczyniają się do jego demineralizacji. W trosce o szkliwo, powinniśmy też unikać picia dużej ilości słodkich napojów gazowanych. Mogą one zawierać kwas fosforowy odpowiedzialny za wypłukiwanie wapnia obecnego w szkliwie zębów. Do demineralizacji szkliwa może także dojść, gdy spożywamy duże ilości owoców i  soków. Ubytki występują również często u osób, które zmagają się z problemem nawracającego refluksu.

Unikanie pokarmów i napojów niezdrowych dla naszych zębów to oczywiście nie wszystko. Musimy też pamiętać, aby nasza codzienna dieta bogata była w wapń obecny między innymi w mleku, serach, jogurtach, innych produktach mlecznych, a także w rybach oraz orzechach. Powinniśmy zadać sobie nieco trudu, aby dowiedzieć się jakie produkty wybierać dla zdrowia naszych zębów. Ponadto, jak donoszą badania, dla mocnej budowy zębów kluczowa jest witamina D, którą pomaga wytwarzać światło słoneczne. Nie zapominajmy więc o spacerach, a w okresie mniejszej ekspozycji na promienie słoneczne, pamiętajmy o włączeniu suplementacji.

 

Zadbaj o odpowiednią higienę jamy ustnej

Szkliwo naszych zębów to naturalna bariera dla bakterii. Musimy jednak pamiętać o tym, jak powinna przebiegać codzienna higiena jamy ustnej. Aby nie dopuścić do powstawania ubytków w szkliwie koniecznie musimy dokładnie myć zęby, używając do tego odpowiedniej szczoteczki i pasty. Najlepiej o wybór konkretnej pasty oraz szczoteczki o określonej twardości zapytać zaufanego lekarza stomatologa. Równie ważne jest nitkowanie przestrzeni międzyzębowej, płukanie jamy ustnej specjalnymi preparatami oraz odpowiednio długie mycie zębów. Z kolei w przypadku dzieci, należy od najmłodszych lat wyrabiać u nich nawyk dbania o higienę jamy ustnej oraz nauczyć je poprawnej techniki czyszczenia zębów.

 

Co zrobić, gdy zauważymy problem ze szkliwem zębów?

Gdy zauważymy jakiekolwiek problemy ze szkliwem naszych zębów, musimy niezwłocznie udać się do lekarza stomatologa. Pamiętajmy, że uszkodzenie szkliwa jest nieodwracalne. Dlatego też, chcąc poprawić estetykę lub kolor szkliwa zębów, zniwelować ubytki powstałe przez nagryzienie zbyt twardych pokarmów, powinniśmy koniecznie udać się do specjalistycznego gabinetu stomatologicznego. Uzupełnianie braku szkliwa na zębach polega na zastąpieniu go sztucznym materiałem. Rodzaj odbudowy powinien być wybrany przez pacjenta wspólnie z lekarzem dentystą.