chirurgiczne-usuwanie-ósemek

Chirurgiczne usuwanie ósemek – wskazania do zabiegu i przebieg

Zęby mądrości zwykle wyrzynają się pomiędzy 17 a 21 rokiem życia, jednak zdarza się także, że pojawiają się później – nawet do 40 roku życia. Jeśli ósemki nie wyrżną się w całości lub pod nieprawidłowym kątem, to mogą stać się przyczyną wielu kłopotów. Na dodatek ze względu na położenie są także bardziej narażone na próchnicę. W jakich sytuacjach powinno się podjąć decyzję o chirurgicznym usunięciu ósemek? Jak przebiega taki zabieg i jakie konsekwencje niesie on za sobą?

Chirurgiczne usuwanie ósemek – wskazania do zabiegu

Wskazań do usunięcia zębów mądrości może być wiele. Wśród tych najczęściej występujących wymienia się:

  1. Nawroty stanów zapalnych lub rozwijająca się próchnica,
  2. Brak wystarczającej ilości miejsca w łuku zębowym – wskazania ortodontyczne,
  3. Tworzenie torbieli wokół niewyrżniętej ósemki,
  4. Zakażenie bakteryjne kieszonki dziąsłowej w częściowo zatrzymanej ósemce,
  5. Nieprzydatność w zgryzie,
  6. Nieprawidłowe położenie zęba.

Do chirurgicznego usuwania ósemek kwalifikację przeprowadza chirurg szczękowy lub stomatolog. Na wstępie konieczne będzie wykonanie pantomogramu. Na podstawie wykonanego zdjęcia RTG a niejednokrotnie badania CT, lekarz jest w stanie nie tylko określić trudność zabiegu, ale także dobrać najlepszą formę jego realizacji.

Jak przeprowadza się zabieg chirurgicznego usuwania ósemek?

Zabieg chirurgicznego usuwania zębów mądrości wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. O rodzaju znieczulenia decyduje zawsze stomatolog wykonujący zabieg po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta oraz zakresem zabiegu. Rozległość cięcia śluzówki uzależniona jest od stopnia wyrżnięcia zęba i jego położenia.

Po zakończonej ekstrakcji ósemki stomatolog zazwyczaj zszywa dziąsło, a szwy są usuwane po około 7 dniach od wykonania zabiegu chirurgicznego. Aby nie doszło do zakażenia bakteryjnego, stomatolog może także zalecić pacjentowi zażywanie antybiotyku. Obecnie stosuje się również Sterowaną Regenerację Kości – zabieg, który ma na celu jak najlepszą odbudowę ubytku kości po usunięciu zęba.

Zalecenia po chirurgicznym usunięciu ósemek

Po zabiegu ekstrakcji ósemki należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń stomatologa. Pomocne w tym czasie będą leki przeciwbólowe oraz zimne okłady, które pomogą zniwelować ewentualny obrzęk. Jeśli ból po ekstrakcji ósemki nasila się nawet po zażyciu środków przeciwbólowych, to  konieczna jest wizyta u lekarza w celu zweryfikowania czy rana goi się prawidłowo.

Ważna jest także dieta w okresie rekonwalescencji oraz odpowiednia higiena jamy ustnej. Niewskazane są napoje alkoholowe oraz gorące, jak i twarde posiłki z racji utrudnionego gryzienia. Należy także zachować szczególną ostrożność podczas szczotkowania zębów trzonowych, a przepłukiwanie jamy ustnej wykonywać wodą o temperaturze pokojowej.

Choć zabieg chirurgicznego usuwania ósemek wśród wielu osób budzi lęk i niepokój, to w praktyce okazuje się, że przebiega szybko, sprawnie i bezboleśnie. Fachowa opieka stomatologa zapewnia komfort i szybki powrót do formy. Zapraszamy do gabinetu stomatologicznego Nad Sudołem, w którym wykonujemy zabiegi chirurgicznego usuwania ósemek. Rezerwacji wizyt prosimy dokonywać pod numerem +48 501 801 861.