Kto z nas nie kocha czekolady? To jeden z najlepszych sposobów na dobre samopoczucie ‒ badania dowodzą, że spożywanie jej z umiarem ma pozytywny wpływ na nastrój i samopoczucie. Jednak o ile nasze zmysły mogą kochać czekoladę, o tyle nasze zęby już nie do końca. Co zrobić, aby delektowanie się tym przysmakiem nie wpływało negatywnie na stan zdrowia naszej jamy ustnej?
Jak czekolada wpływa na uzębienie?
Chociaż regularne spożywanie niewielkich ilości czekolady (zwłaszcza gorzkiej) przynosi wyraźne korzyści zdrowotne, to podobnie jak w przypadku innych pokarmów zawierających cukier, spożywanie czekolady może być szkodliwe dla zębów. Dotyczy to w szczególności czekolady mlecznej, która zawiera znacznie więcej cukru niż czekolada ciemna.
Należy pamiętać, że jedzenie czekolady dostarcza do jamy ustnej duże dawki cukru, który wspomaga rozwój bakterii, płytki nazębnej i przyczynia się do powstawania chorób dziąseł. Następnie powstałe w jamie ustnej bakterie przekształcają cukier w kwasy, które niszczą zęby. Powoduje to próchnicę i ubytki w zębach. Cukier zawarty w czekoladzie pogłębia niestety też osłabienie szkliwa, a sama czekolada może przebarwiać zęby.
Czy są zatem jakiekolwiek korzyści z jedzenia czekolady?
Chociaż zbyt duża ilość białej lub mlecznej czekolady może być bardzo szkodliwa dla zębów, nie wszystkie wiadomości dla miłośników czekolady są złe. Niektóre badania sugerują, że polifenole zawarte w gorzkiej, wysokiej jakości czekoladzie mogą pomóc w zwalczaniu przerostu organizmów, w tym bakterii w jamie ustnej, które są przyczyną nieświeżego oddechu. Polifenole mogą również zapobiegać przekształcaniu się niektórych cukrów w kwasy i niszczeniu szkliwa zębów.
Ponadto flawonoidy zawarte w gorzkiej czekoladzie mogą spowalniać próchnicę zębów, a przeciwutleniacze zawarte w gorzkiej czekoladzie mają korzystny wpływ na ogólny stan zdrowia. Mogą one także pomóc w zwalczaniu chorób dziąseł.
Czekolada a zdrowe zęby – jak ją jeść, aby sprzyjała zdrowiu?
Kluczem do delektowania się czekoladą przy jednoczesnym zachowaniu zdrowia zębów jest stosowanie zasady „wszystko z umiarem”.
Czekoladę i inne słodkie przysmaki najlepiej jest spożywać wraz z posiłkiem. Dlaczego? Ponieważ kwasy w jamie ustnej ulegają neutralizacji w ciągu godziny od spożycia pokarmu. Zjedzenie czekolady pod koniec posiłku jest więc znacznie lepszym rozwiązaniem niż podjadanie między posiłkami, co sprawia, że środowisko jamy ustnej pozostaje zakwaszone przez dłuższy czas.
Regularnie odwiedzaj również swojego dentystę i dbaj o higienę jamy ustnej. Systematyczne przeglądy stomatologiczne pozwalają bowiem na wczesne wykrywanie problemów stomatologicznych i łatwiejsze leczenie powstałych ubytków.
Dbaj również o zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa i owoce. Wówczas zyskasz pewność, że Twój organizm będzie odporny, a Ty będziesz cieszyć się dobrą formą i zdrowiem. Pokochaj też gorzką czekoladę i jedz ją częściej niż mleczną i białą.