jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Każdego roku z leczenia ortodontycznego korzystają miliony ludzi na całym świecie. Jednym z pierwszych pytań, jakie możesz zadać, gdy staniesz w obliczu konieczności założenia aparatu ortodontycznego, będzie prawdopodobnie pytanie: „jak długo to potrwa?”. W poniższym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Jak działa leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne polega na wywieraniu delikatnego, lecz stałego nacisku na zęby w celu ustawienia ich we właściwej pozycji. Ortodoncja koncentruje się na prostowaniu zębów w celu uzyskania estetycznego uśmiechu oraz na prawidłowym ustawieniu zgryzu w celu zapewnienia optymalnego żucia, połykania i mówienia. Stomatolodzy zazwyczaj zalecają leczenie ortodontyczne nastolatkom powyżej 12. roku życia i dorosłym, choć w niektórych przypadkach leczenie można rozpocząć wcześniej.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Czas trwania leczenia ortodontycznego różni się w zależności od przypadku danego pacjenta. Chociaż leczenie niektórych problemów trwa krócej niż innych, przeciętny czas trwania leczenia ortodontycznego wynosi około dwóch lat.

Musimy mieć przy tym na uwadze fakt, że ortodonci mogą rozwiązać mniej skomplikowane problemy w ciągu zaledwie sześciu miesięcy, podczas gdy bardziej złożone przypadki wymagać będą znacznie dłuższego leczenia.

Najlepszym źródłem informacji na temat czasu leczenia zębów aparatem ortodontycznym jest Twój dentysta. Konsultacja ortodontyczna w Stomatologia Nad Sudołem pomoże Ci lepiej zrozumieć proces leczenia i pozwoli odpowiedzieć na wszelkie nurtujące Cię pytania.

Leczenie ortodontyczne – jakie aparaty można wybrać?

Dzięki postępom w nowoczesnej stomatologii istnieje kilka sposobów na wyprostowanie zębów. Tradycyjne aparaty ortodontyczne są zwykle najbardziej przystępne cenowo. Wykorzystują one metalowe zamki i druty, które mocowane są do zębów. Pacjenci zgłaszają się do dentysty mniej więcej raz w miesiącu na regularne kontrole i regulacje drutów.

Aparaty ceramiczne wykorzystują tę samą technikę, co tradycyjne aparaty ortodontyczne, ale zastępują metal mniej zauważalnymi zamkami i drutami, których kolor zbliżony jest do barwy zębów. W przezroczystych aparatach ortodontycznych stosowane są z kolei wyjmowane bezbarwne nakładki na zęby, zakładane kolejno, w celu skorygowania ustawienia zębów i zgryzu. Ostatecznego wyboru warto dokonać dopiero po konsultacji z ortodontą.

Aby uzyskać więcej informacji na temat leczenia ortodontycznego w naszym gabinecie, prosimy o kontakt pod numerem telefonu +48 501 801 861.