Czy chore zęby mogą zagrażać naszemu zdrowiu

Czy chore zęby mogą zagrażać naszemu zdrowiu?

Mimo iż jesteśmy coraz bardziej świadomi znaczenia dbałości o nasze zdrowie, wciąż wielu z nas nie przywiązuje należytej wagi do zdrowia zębów. Spora część Polaków udaje się na wizytę do stomatologa dopiero przymuszona dolegliwościami bólowymi. Wydaje się, że znaczna grupa naszych rodaków nie jest świadoma faktu, że próchnica zębów to choroba mająca wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Co więcej, stan zapalny zęba niepoddany w porę leczeniu, może spowodować uszkodzenia na przykład serca lub nerek, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do zagrożenia życia.

Dlaczego chore zęby mają wpływ na cały organizm?

Chore zęby z zaawansowaną próchnicą mogą powodować poważne kłopoty zdrowotne, wywołując choroby serca, nerek, wątroby, płuc, a nawet mózgu. Bakterie odpowiedzialne za zmiany próchnicze potrafią zainfekować wiele organów wewnętrznych. Może w nich dojść do zakażenia zwanego odogniskowym, z którym mamy do czynienia właśnie w sytuacji, kiedy pierwotnym ogniskiem zakażenia są chore zęby lub otaczające je tkanki. Pierwotne ogniska zakażeń to najczęściej powikłania i zaawansowane stany próchnicy zębów. W tym stany zapalne miazgi zęba, martwica, zgorzel, a także stany zapalne okolic okołowierzchołkowych. Przyczyną powikłań ogólnoustrojowy mogą być także choroby przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb.

Dbasz o serce – odwiedzaj dentystę!

Wyniki badań naukowych wskazują, że nieleczone zęby mają wpływ na rozwój chorób serca.   Zaawansowana próchnica może być odpowiedzialna za rozwój zapalenia mięśnia sercowego, zapalenie zastawek, a nawet zawał serca. Bakterie potrafią przedostać się z chorego zęba do krwioobiegu, uszkadzając ściany naczyń krwionośnych. Powoduje to podatność naczyń na odkładanie się płytki miażdżycowej, która powoduje zwężenie ich przepływu. Dodatkowo ognisko zapalne przyczynia się do zwiększenia krzepliwości krwi, którą sercu jeszcze trudniej jest pompować.  Dochodzi więc do poważnych dysfunkcji układu krążenia, grożących wymienionymi wcześniej poważnymi chorobami.

Choroby stawów

Przewlekły stan zapalny obecny w jamie ustnej może spowodować, że enzymy i toksyny wydzielane przez bakterie próchnicze przemieszczą się za pomocą naczyń krwionośnych w naszym organizmie. Jeśli dotrą do stawów, mogą być powodem rozwoju choroby reumatycznej. A zatem długotrwały, nieleczony stan zapalny zębów może nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia stawów.

Uszkodzenie nerek

Ogniska zapalne w jamie ustnej mogą przyczynić się do wywołania kłębuszkowego zapalenia nerek. Organy te, oczyszczając krew z produktów przemiany materii, narażone są na obecne we krwi toksyny.  Właśnie substancje toksyczne pochodzące ze stanów próchnicznych zębów mogą uszkodzić nerki na tyle poważnie, by zagrozić ich prawidłowemu funkcjonowaniu.

Problemy z zatokami i nawracające anginy

Objęte próchnica górne zęby mogą stać się przyczyną rozwinięcia się stanu zapalnego w zatokach szczękowych bezpośrednio z zębami tymi sąsiadujących. Również za bezpośrednią przyczynę rozwoju anginy uważa się ogniska zapalne obecne w jamie ustnej. Przeziębienie, czyli wychłodzenie organizmu, doprowadza do obniżenia odporności, ale bezpośrednią przyczyną anginy są głównie paciorkowce mogące przenosić się właśnie z chorych zębów.

Inne choroby wywołane przez zepsute zęby

Jak przekonują naukowcy, przewlekłe stany zapalne w jamie ustnej mogą być przyczyną zakażeń bakteryjnych również wielu innych narządów miąższowych. Wywoływać tam mogą ropnie powodowane głównie zakażeniami gronkowcami i paciorkowcami. Dojść może także do zaatakowania gałki ocznej, a nawet rozwoju stanu zapalnego w mózgu. Na szczęście dolegliwości takie zdarzają się niezwykle rzadko. Dobrze jednak uzmysłowić sobie, jak istotną kwestią jest dbanie o zdrowie naszych zębów. Ich dobry stan to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i dobrego funkcjonowania naszego całego organizmu.

Nasz gabinet Stomatologia Nad Sudołem zaprasza pacjentów w każdym wieku na wizyty kontrolne i porady dotyczące profilaktyki oraz utrzymania higieny jamy ustnej. Doświadczeni lekarze stomatolodzy oraz dostępność najnowocześniejszego sprzętu diagnostycznego gwarantują najwyższą jakość i komfort przeprowadzanych zabiegów. Polecamy też fachową higienizację oraz instruktaż dotyczący codziennej dbałości o zdrowie zębów.