Choroba przyzębia, znana również jako choroba dziąseł, powstaje, gdy bakterie gromadzą się między dziąsłami a zębami. Nieleczone zapalenie może spowodować pogorszenie się stanu dziąseł, co może prowadzić do ich recesji. To, co początkowo było niewielkim zapaleniem, może skończyć się nawet utratą zębów. Badania wykazują również, że choroby dziąseł mogą być bezpośrednio powiązane z innymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca czy choroby serca.
Jak zapobiec paradontozie?
Co jest największym wrogiem paradontozy? Odpowiedź jest zaskakująco prosta – regularna higiena jamy ustnej. Dokładne szczotkowanie i czyszczenie przestrzeni między zębami nicią dentystyczną usuwa z jamy ustnej płytkę nazębną i resztki jedzenia. Dodatkowo, prawidłowe szczotkowanie zębów jest świetnym masażem dla dziąseł. Pamiętaj, aby higiena jamy ustnej nie trwała jednak krócej niż 2 minuty. W trakcie najbliższej wizyty u stomatologa skonsultuj ze specjalistą, czy używasz odpowiedniej szczoteczki i poproś o zademonstrowanie prawidłowego posługiwania się nicią dentystyczną.
Objawy parodontozy
Objawy parodontozy zależą od stadium choroby, jednak zazwyczaj obejmują:
- krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów oraz nitkowania;
- nieświeży oddech;
- zmiany położenia zębów lub uczucie poruszających się zębów;
- cofanie się dziąseł;
- czerwone, wrażliwe lub spuchnięte dziąsła;
- ból podczas przeżuwania posiłków.
Objawów nie należy lekceważyć. Wręcz przeciwnie – jeżeli któryś z nich zauważysz u siebie, wskaż je od razu swojemu dentyście. Im wcześniej zaczniesz zapobiegać rozwojowi choroby, tym lepiej dla ciebie i twoich zębów.
Leczenie parodontozy
Leczenie może być wykonywane przez dentystę lub higienistkę stomatologiczną. Celem leczenia zapalenia przyzębia jest dokładne oczyszczenie kieszeni wokół zębów i zapobieganie uszkodzeniu kości. Jeżeli choroba nie jest zaawansowana, leczenie może obejmować nieinwazyjne zabiegi, takie jak:
- skaling – usuwanie kamienia nazębnego i bakterii gromadzących się na powierzchni zęba i dziąseł. Wykonywane jest zazwyczaj przy pomocy instrumentów ultradźwiękowych.
- piaskowanie – usuwanie osadów z powierzchni naddziąsłowych zębów.
- miejscowe lub doustne środki przeciwzapalne mogą pomóc w kontrolowaniu infekcji bakteryjnych. Mogą przybrać formę leczniczej płukanki lub żelu.
- kiretaż – usuwanie złogów nazębnych poddziąsłowo i wygładzanie korzeni – zabieg powoduje zastopowanie dalszego gromadzenia się kamienia nazębnego i bakterii. Usuwa również bakteryjne produkty uboczne, które przyczyniają się do stanu zapalnego i opóźniają gojenie dziąseł. Konieczny przy bardziej zaawansowanym stopniu choroby.