leczenie zębów w gabinecie dentystycznym Stomatologia nad Sudołem

Co zrobić, aby zapobiec problemom dentystycznym?

Connie Stevens, amerykańska aktorka, powiedziała kiedyś, że „nic, co nosisz, nie jest ważniejsze niż uśmiech”. Trudno nie zgodzić się z jej słowami. Zdrowe i piękne zęby to wspaniała wizytówka, która dodaje nam uroku i pewności siebie. Dbanie o zęby powinno więc być dla nas priorytetem. Co zrobić, aby roblemy dentystyczne nas nie dotyczyły?

Co zrobić, aby mieć zdrowe zęby i zapobiec problemom dentystycznym?

Przede wszystkim pamiętaj o myciu zębów. Dzięki temu pojawiające się w jamie ustnej bakterie i zarazki zostaną usunięte. Zaleca się, aby myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty za każdym razem. Użyj do tego szczoteczki z odpowiednio dobranym włosiem. W celu zwiększenia ochrony przed zarazkami warto użyć pasty do zębów z fluorem. Należy również płukać jamę ustną specjalnymi płynami dentystycznymi i regularnie używać nici dentystycznych. Nici dentystyczne pomagają usuwać jedzenie gromadzące się między zębami oraz wzdłuż linii dziąseł, które samo szczotkowanie nie eliminuje w 100%.

Dieta, a zdrowe zęby

Czy wiesz, że niektóre pokarmy mogą powodować problemy dentystyczne? Do grupy tej nalezą przykładowo słodkie napoje, w tym i gazowane. Powodują one, że w jamie ustnej gromadzi się kwas, który rozkłada szkliwo zębów. Z kolei, kiedy szkliwo zaczyna się rozpadać, Twoje zęby są bardziej podatne na próchnicę.

Wrogiem zdrowych zębów są także lepkie cukierki i żelki. Mają one tendencję do przylegania do zębów znacznie dłużej, dając kwasom i bakteriom idealne pole do rozwoju i osłabienia zębów. Trzeba także zwrócić uwagę na ilość spożywanych cytrusów. Kwaśne owoce są bardzo zdrowe, ale rozpuszczają tak zwaną osłonkę nabytą na szkliwie. Wówczas zęby są mniej chronione przed szkodliwym działaniem bakterii.

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami

Choroba ta powoduje starcie szkliwa. Jego braki widoczne są przede wszystkim na powierzchniach żujących. Trzeba wiedzieć, że niepodjęcie leczenia tej dolegliwości może prowadzić do ścierania zębów, a nawet ich rozchwiania, co może być przyczyną krwawienia w jamie ustnej. Bruksizm powoduje również zaniki przyzębia oraz prowadzi do uszkodzenia policzków i języka w efekcie ich mimowolnego przygryzania.

Nieprawidłowy zgryz – czas na pierwszą wizytę u ortodonty

Czy wiesz, że leczenie ortodontyczne przynosi równie skuteczne efekty w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych? Prawidłowo ustawione zęby w łuku zębowym, jak i wady wymowy, często otwarte usta, nadmiernie wysunięta lub cofnięta broda czy problemy z gryzieniem powinny być sygnałem, do odbycia wizyty u ortodonty. Współczesna ortodoncja oferuje szerokie możliwości leczenia oraz różne rodzaje aparatów dostosowanych do wieku i potrzeb pacjentów. Nie warto więc zwlekać z pierwszą wizytą u ortodonty.

Stomatologia zachowawcza – działania profilaktyczne pomogą Ci dbać o zdrowe zęby

Stomatologia zachowawcza to najlepszy sposób na zachowanie w zdrowiu jamy ustnej. Pomaga utrzymać zęby w dobrej formie i sprawia, że skutecznie eliminujemy ryzyko powstania schorzeń w jamie ustnej. Trzeba przy tym wiedzieć, że dwie główne przyczyny utraty zębów to:

  • próchnica,
  • choroby dziąseł.

Zatem im lepiej będziemy zapobiegać tym problemom lub im szybciej będziemy je leczyć, tym większa jest szansa na to, że utrzymamy nasze zęby do końca życia i unikniemy problemów dentystycznych.

Jeśli szukasz dobrego i sprawdzonego stomatologa w Krakowie, to zapraszamy do gabinetu Stomatologia Nad Sudołem. Oferujemy kompleksowe usługi dentystyczne – od leczenia zachowawczego, przez endodoncję, ortodoncję, chirurgię stomatologiczną, wybielanie zębów czy RTG.