wizyta-u-ortodonty-stomatologia-nad-sudolem

Kiedy udać się na wizytę do ortodonty?

Zapewne doskonale wiesz, że regularne wizyty u stomatologa to gwarancja pięknego i zdrowego uśmiechu. Jednak nie każdy z nas ma świadomość, kiedy niezbędna jest także wizyta u ortodonty. W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości z tym związane i wskazać sytuacje, w których porada specjalisty jest wskazana.

Czym zajmuje się ortodonta?

Praca ortodonty skupia się przede wszystkim na kształtowaniu prawidłowego zgryzu, zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Leczenie ortodontyczne nakierowane jest nie tylko na poprawę estetyki naszego uśmiechu, ale przede wszystkim na wyeliminowanie wad zgryzu oraz wszelkich nieprawidłowości występujących w uzębieniu. W przypadku małych pacjentów ważna jest także kwestia wsparcia procesu poprawy wad wymowy. Bardzo często nieprawidłowy zgryz przekłada się bowiem na problemy logopedyczne.

Kiedy do ortodonty powinny udać się dzieci?

O pierwszej wizycie u ortodonty warto pomyśleć już wtedy, gdy naszemu dziecku zaczynają wyrastać pierwsze stałe zęby. W wielu przypadkach taką wizytę zleca rodzinny stomatolog, który podczas rutynowej wizyty zauważa pewne nieprawidłowości.

Jakie sytuacje powinny dać sygnał rodzicom do konsultacji z ortodontą? Do niepokojących objawów u dzieci należą:

  • Wady wymowy,
  • Często otwarte usta – także podczas snu,
  • Zbyt mocno ściśnięte w łuku zęby lub zbyt duże szpary pomiędzy nimi,
  • Nadmiernie wysunięta do przodu lub cofnięta broda,
  • Problemy z gryzieniem i przeżuwaniem,
  • Ssanie przez długi okres życia smoczka lub palca,
  • Zgrzytanie zębami.

Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza i rozpoczęte leczenie, tym szybciej dziecko będzie cieszyć się pięknym uśmiechem. Ortodoncja wczesnoszkolna  pozwala bowiem na szybszą eliminację wad zgryzu niż w późniejszym wieku.

Kiedy do ortodonty powinni udać się dorośli?

Leczenie ortodontyczne przynosi równie skuteczne efekty w przypadku osób dorosłych. Sięgając bowiem pamięcią jeszcze kilkanaście lat wstecz, można z powodzeniem przyznać, że usługi ortodontyczne nie były tak powszechne. Dziś wielu dorosłych boryka się z problemami, które wymagają specjalistycznej opieki dentystycznej.

Z całą pewnością warto udać się na wizytę do ortodonty wtedy, gdy mamy obawy dotyczące prawidłowego ustawienia zębów w łuku zębowym. Czasami problem w tym obszarze jest oczywisty. Na przykład, można mieć trudności z gryzieniem, żuciem lub poprawnym wysławianiem. Możemy także zaobserwować nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego na poszczególnych zębach czy szybsze ścieranie niektórych z nich. Nieprawidłowo ustawione w łuku zęby mogą także przyczyniać się do asymetrii twarzy i sprawiać problemy podczas codziennej higieny.

Jeśli zatem uznałeś, że Tobie albo Twojemu dziecku potrzebne jest leczenie ortodontyczne, nie opóźniaj wizyty u specjalisty. Współczesna ortodoncja oferuje szerokie możliwości leczenia oraz różne rodzaje aparatów dostosowanych do wieku i potrzeb pacjentów. Zapraszamy także do naszego gabinetu stomatologicznego na wizyty ortodontyczne!