ortodonta-krakow

Ortodoncja wczesnoszkolna – leczenie wad zgryzu aparatami ruchomymi

Choć jeszcze kilka lat temu noszenie aparatów ortodontycznych było tematem wstydliwym, dziś już niemal każdy wie, że wczesna korekta wad zgryzu jest najprostszym sposobem do uzyskania pięknego uśmiechu. Wady zgryzu bardzo często nie tylko psują estetykę uśmiechu, ale również stają się przyczyną powstawania wad wymowy u dzieci. Warto więc profilaktycznie kontrolować stan uzębienia u najmłodszych już od wieku przedszkolnego i wczesnoszkolnego.

Kiedy wybrać się z dzieckiem do ortodonty?

Ortodoncja wczesnoszkolna dotyczy dzieci od około 4 roku życia. Maluchy często trafiają do specjalisty z zalecenia pediatry lub logopedy. Niestety znacznie rzadziej wady zauważają rodzice dzieci. Kiedy warto skonsultować się z ortodontą? Wizyta jest wskazana gdy:

  • maluch oddycha przez usta, często chrapie i śpi z otwartą buzią,
  • dziecko bardzo długo ssie smoczek lub kciuka,
  • nastąpiła utrata części zębów mlecznych na skutek urazów mechanicznych,
  • dziecko ma duże przerwy między zębami lub brak miejsca na wyrastanie kolejnych,
  • zauważymy u dziecka wystające znacznie do przodu górne jedynki,
  • Twoja pociecha ma krzywo wyrastające zęby,
  • dziecko ma wadę wymowy,
  • słyszysz, że maluch często zgrzyta zębami.

O ile w wieku przedszkolnym można zwrócić większą uwagę na niwelowanie szkodliwych nawyków, to u dzieci w wieku wczesnoszkolnym działania prewencyjne mogą okazać się niewystarczające.

Jak przebiega wizyta u ortodonty?

Na pierwszej wizycie lekarz ortodonta sprawdza stan uzębienia dziecka. Często zleca także wykonanie zdjęcia panoramicznego (RTG zębów). W oparciu o uzyskane dane, ortodonta wytyczy dalszy plan leczenia. Następnie ortodonta pobiera wycisk zębów dziecka, na podstawie którego przygotowywany jest aparat. Jego założenie zawsze połączone jest z nauką odpowiedniej higieny jamy ustnej. Podczas kolejnych wizyt ortodonta monitoruje postęp leczenia oraz koryguje ustawienie aparatu.

Aparat ortodontyczny ruchomy czy stały?

Ruchome aparaty ortodontyczne stosuje się zwykle u młodszych dzieci w wieku od 4 do 12 lat, którym nie wyrosły jeszcze wszystkie zęby stałe. Wykonuje się je z kolorowego akrylu oraz elementów mocujących – klamer, łuków śrub oraz sprężyn. Aparaty ruchome mają tę zaletę, że dziecko może je samodzielnie ściągać. Zwykle lekarz ortodonta ustala indywidualnie z pacjentem ilość godzin w ciągu doby, podczas których dziecko powinno nosić aparat.

Aparaty ruchome korygują mniejsze wady zgryzu i mogą być zakładane zarówno na dolną lub górną szczękę, jak i na dwie jednocześnie. Ich głównymi zaletami są prosta obsługa oraz łatwość utrzymania w czystości. Trzeba jednak pamiętać, że ich skuteczność jest ściśle skorelowana z chęciami pacjenta. Dziecko musi przestrzegać wyznaczonych przez ortodontę godzin noszenia aparatu, aby efekty korekty wady zgryzu były widoczne.

Aparat ortodontyczny stały jest przeznaczony dla osób, które zakończyły już proces wymiany zębów mlecznych na stałe. Najczęściej jest on zbudowany z małych klamerek, które są mocowane na każdy ząb objęty leczeniem oraz drutu i gumek, które łączą wspomniany drut z klamrami (zamkami). Ten typ aparatów ortodontycznych stosowany jest w przypadku konieczności wykonania dużych korekt wad zgryzu. Z racji jego sposobu montażu oraz stałego charakteru, bardzo ważne jest odpowiednie wykonywanie zabiegów higienicznych w jamie ustnej.

Ortodonta w gabinecie stomatologicznym Nad Sudołem

Wybierając się z dzieckiem do ortodonty, pamiętaj, że w okresie wczesnoszkolnym lub nastoletnim, leczenie przebiega znacznie szybciej niż w późniejszym wieku. Pozwala ono również osiągnąć znacznie lepsze rezultaty. Zapraszamy na wizytę do naszego gabinetu Stomatologia Nad Sudołem! Lekarz ortodonta podczas spotkania sprawdzi stan uzębienia Twojego dziecka i w przypadku konieczności wykonania korekty zgryzu, zaproponuje kompleksowe leczenie.