Resekcja wierzchołka korzenia to zabieg wykonywany w celu oczyszczenia objętych zapaleniem i zainfekowanych tkanek wokół wierzchołka korzenia zęba. Zabieg ten stosowany jest w sytuacji, gdy leczenie kanałowe oraz jego rewizja nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a także wtedy, gdy leczenie endodontyczne nie może być wykonane. Jak przebiega i na czym polega ten zabieg? O tym przeczytacie w poniższym artykule.
Resekcja wierzchołka korzenia – kiedy zabieg musi być wykonany?
Zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba polega na odcięciu wierzchołka korzenia zęba wraz z usunięciem wszystkich zmian chorobowych w kości, która otacza korzeń. Resekcja korzenia to zabieg niejednokrotnie ratujący zęba, który wykonuje chirurg stomatolog lub dentysta.
W jakich sytuacjach wskazana jest kwalifikacja pacjenta do resekcji wierzchołka korzenia zęba?
Do zabiegu usunięcia wierzchołka korzenia kwalifikują się przede wszystkim te osoby, które cierpią na zmiany chorobowe kości w obrębie wierzchołka korzenia, których leczenie kanałowe nie przynosi wygojenia zmiany. Zdarza się także, że resekcja wierzchołka korzenia jest konieczna po nieprawidłowo wykonanym leczeniu kanałowym. Brak możliwości prawidłowego oczyszczenia i wypełniania kanałów czy pozostawienie ciał obcych w kanale po zabiegu endodontycznym wywołujących stan zapalny są również wskazaniem do wykonania zabiegu resekcji wierzchołka korzenia.
Jak przebiega zabieg resekcji wierzchołka korzenia?
Zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Po przeprowadzeniu wywiadu medycznego oraz wykonaniu zdjęcia RTG zęba oraz micro CT stomatolog rozpoczyna zabieg od cięcia dziąsła w pobliżu wierzchołka korzenia i odwarstwienia śluzówki od kości. W kolejnym kroku usuwa kość wyrostka zębodołowego w okolicy wierzchołka korzenia i za pomocą wiertła usuwa wierzchołek korzenia wraz ze zmianą zapalną kości. Następnie kanał korzeniowy zostaje wypełniony specjalnym materiałem, a ubytek kości zabezpieczony. Finalnym etapem zabiegu jest zszycie śluzówki.
Wskazania po zabiegu resekcji korzenia zęba
Pacjent po zabiegu powinien otrzymać od chirurga lub stomatologa szczegółowe wytyczne dotyczące pielęgnacji rany, jak i całej jamy ustnej. Z racji charakteru zabiegu częstym skutkiem jest obrzęk, który łagodzą zimne okłady. Na dolegliwości bólowe związane z przebytym zabiegiem chirurgicznym zwykle pomagają środki przeciwbólowe. Zdarza się także, że pacjentom przepisywany jest antybiotyk w celu eliminacji problemu w postaci powikłań bakteryjnych. Okres rekonwalescencji po resekcji wierzchołka korzenia wynosi nawet kilka miesięcy. W tym czasie należy pamiętać o regularnych kontrolach u stomatologa. Wykona on stosowne badania oraz RTG w celu oceny stopnia regeneracji ubytku kości.
Czy istnieją przeciwskazania do zabiegu resekcji wierzchołka korzenia?
Tak, istnieją. Wśród nich należy wymienić m.in.:
- zmiany przekraczające 1/3 korzenia zęba,
- podłużne złamanie korzenia zęba,
- ciąża,
- opryszczka,
- infekcje,
- w przypadku zębów trzonowych, korzenie sąsiadujące bezpośrednio z zatokami szczękowymi czy kanałem nerwu zębodołowego dolnego.
Współistniejące choroby, które mogą być także przeciwskazaniem do wykonania zabiegu resekcji korzenia zęba to m.in.:
- cukrzyca,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- nowotwory,
- zmiany chorobowe nerek,
- zakrzepowe zapalanie żył.