pierwsza-wizyta-u-ortodonty

Jak przebiega pierwsza wizyta u ortodonty?

Leczenie ortodontyczne, a zwłaszcza czas przed jego rozpoczęciem, wiąże się z różnymi niewiadomymi dla pacjenta, a w efekcie – z wieloma emocjami. Aby pozbyć się ewentualnych obaw przed pierwszą wizytą u ortodonty, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat przebiegu leczenia. Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty? Co należy o niej wiedzieć i jak się do niej przygotować? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

Kiedy wybrać się na konsultację do ortodonty?

Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie wielu osób. W jego spełnieniu pomóc może leczenie ortodontyczne. Choć w wielu przypadkach wymaga ono przełamania lęku, nie warto zwlekać z wizytą w gabinecie. Większość obaw jest wynikiem powielania błędnych stereotypów i braku wiedzy na temat przebiegu leczenia ortodontycznego.

Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza i rozpoczęte leczenie, tym lepiej. Ortodoncja wczesnoszkolna pozwala wyeliminować wadę zgryzu szybciej niż w późniejszym wieku. Zwykle pozwala też osiągnąć znacznie lepsze rezultaty. Z tego powodu, o pierwszej wizycie u ortodonty warto pomyśleć już na etapie wyrastania pierwszych stałych zębów, nie później jednak niż w wieku 7 lat. Do niepokojących objawów u dzieci należą między innymi wady wymowy, zgrzytanie zębami czy problemy z gryzieniem i przeżuwaniem.

Przy leczeniu ortodontycznym nie ma górnej granicy wieku. Warto jednocześnie pamiętać, że u dorosłych przebiega ono inaczej. Wynika to z faktu, że ich uzębienie jest już w pełni ukształtowane i wszelkie modyfikacje wymagają większego wysiłku. Niekiedy konieczne jest też zastosowanie zabiegów chirurgicznych, w tym usuwania zębów.

Pierwsza wizyta u ortodonty – na czym polega?

Pierwsza wizyta w gabinecie ortodonty może być nieco stresująca zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Uspokajamy – nie ma się czego obawiać! W trosce o komfort pacjentów, ortodonci stopniowo wprowadzają ich w świat specjalistycznych zabiegów, tłumacząc przy tym wszystkie wątpliwości.

Pierwsza wizyta w gabinecie ma charakter informacyjny. Jej celem jest właściwa ocena wady zgryzu. Wszelkie badania wykonywane w trakcie konsultacji są bezbolesne i nieinwazyjne.

Pierwsza wizyta u ortodonty krok po kroku:

Wywiad – pierwsza rozmowa w gabinecie ortodonty ma na celu ustalenie indywidualnych potrzeb pacjenta. Badanie rozpoczyna wywiad pomocny w ustaleniu przyczyn zaburzeń zgryzu. W przypadku dzieci rozmowa skupia się między innymi na przebiegu okresu niemowlęcego, przebytych urazach zębów czy szkodliwych przyzwyczajeniach, takich jak ssanie palca lub przygryzanie warg i ołówków. U dorosłych wywiad koncentruje się na obecnych problemach pacjenta.

Diagnostyka – po rozmowie przeprowadzane jest badanie zewnątrzustne. Ortodonta ocenia symetrię twarzy i pracę stawów skroniowo-żuchwowych pacjenta. Sprawdza także ruchomość języka, napięcie warg czy sposób połykania i nabierana powietrza. Następnie dokonuje oceny zgryzu. Przede wszystkim sprawdza relacje: szczęki do żuchwy w wymiarze przód-tył i zębów do szerokości łuków zębowych. Na tym etapie wykrywana jest też próchnica czy patologiczne starcia zębów.

Zalecenia – dla prawidłowego rozpoznania wady zgryzu konieczne bywa wykonanie dodatkowych badań. W tym celu lekarz ortodonta kieruje pacjenta na pantomogram, czyli zdjęcie panoramiczne zębów. Wykonuje też fotografie i wyciski do gipsowych modeli diagnostycznych. Na podstawie zgromadzonych informacji i po analizie badań, ortodonta przystępuje do opracowania planu leczenia. Jego przygotowanie zajmuje kilka dni, stąd dalsze informacje na temat metod czy kosztorysu leczenia przekazywane są na następnej wizycie.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ortodonty?

Pierwsza wizyta u ortodonty nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta. Dobrym pomysłem może być wizyta u stomatologa w celu usunięcia kamienia nazębnego. Podczas wizyty wykryte zostać mogą ewentualne ubytki w uzębieniu. Przed założeniem aparatu konieczne będzie ich uzupełnienie. Należy także pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Przed samą wizytą trzeba więc starannie wyszczotkować zęby i oczyścić jamę ustną.

Zachęcamy do rezerwacji wizyty u ortodonty w gabinecie Stomatologia Nad Sudołem. Profilaktyka prawidłowego zgryzu i korekta nabytych wad to najlepszy sposób, by cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem – bez względu na wiek.