Bruksizm to medyczna nazwa dolegliwości, z którą mierzy się coraz więcej osób i to w sposób zupełnie nieświadomy – przynajmniej we wczesnej fazie. Bruksizm to mianowicie mimowolne zgrzytanie zębami i bardzo silne zaciskanie szczęk, które występuje najczęściej podczas snu.
Jakie są objawy bruksizmu?
Symptomy bruksizmu zwykle zauważają bliskie osoby pacjenta, które słyszą dźwięk zgrzytania zębami – zarówno w ciągu dnia, jak i snu chorego. Często bowiem zdarza się, że osoby chore zaciskają mocno szczęki i zgrzytają zębami nieświadomie, szczególnie w okresie wzmożonego napięcia nerwowego. Wówczas bruksizm staje się bardzo złym nawykiem, który, choć z pozoru pozwala zredukować stres, to jednak negatywnie wpływa na stan uzębienia. Wkrótce dolegliwość ta daje o sobie znać starciem szkliwa na zębach, a nawet lekkimi ich pęknięciami.
Czy bruksizm niszczy zęby?
Spora część osób bagatelizuje swoją przypadłość, nie zdając sobie sprawy, że zwykłe nocne zaciskanie zębów może mieć o wiele poważniejsze konsekwencje. Niepodjęcie leczenia może prowadzić do ścierania zębów, a nawet ich rozchwiania, co w obrębie dziąseł może być przyczyną krwawienia. Powoduje też zaniki przyzębia oraz uszkodzenia policzków i języka w efekcie ich mimowolnego przygryzania. Bruksizm staje się przyczyną bolesności okolicy stawów skroniowo-żuchwowych i kąta żuchwy, prowadzić może nawet do ograniczenia jej ruchomości.
W zaawansowanej fazie choroby dochodzi do zachwiania równowagi w nadmiernie napiętych mięśniach mimicznych i żwaczowych. Może prowadzić to do przerostu mięśni twarzy, przykurczy mięśniowych oraz ograniczonej ruchomości głowy. Powodowane przez bruksizm dysfunkcje układu stawowego i mięśniowego dają objawy silnego bólu głowy, karku, mięśni obręczy barkowej oraz przykręgosłupowych, a nawet powodują problemy ze słuchem lub wzrokiem. Wystąpić może bolesność okolicy oczodołu, okresowe nieostre widzenie lub uczucie „wysadzania oka”. Czasami pojawia się ból ucha, nieprzyjemne uczucie szumu w uszach lub nawet zaburzenia równowagi. Często trudne do zdiagnozowania, wymienione wyżej dolegliwości, okazują się być spowodowane właśnie bruksizmem.
Jakie są przyczyny powstawania bruksizmu?
Przyczyn bruksizmu upatruje się z jednej strony w źle działającym, niesymetrycznie obciążonym narządzie żucia. Zwykle jest to spowodowane wadą zgryzu. Przyczyną może być też niewłaściwie wykonana proteza, korona lub plomba Z drugiej zaś strony, bruksizm traktowany jest jak schorzenie psychosomatyczne. Wówczas wywołane jest przez problemy nerwicowe lub trwający długo stres, z którym nie radzi sobie osoba chora na bruksizm. Często dochodzi do też sprzężenia wymienionych wyżej przyczyn. Wtedy dolegliwość staje się nad wyraz niebezpieczna dla cierpiącej na nią osoby.
Co zrobić, gdy podejrzewamy bruksizm?
Z pewnością, gdy zauważymy u siebie problemy z nocnym zgrzytaniem zębami, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty. Wizyta u stomatologa może pomóc rozwiać nasze wątpliwości i postawić właściwą diagnozę. Jeśli okaże się, że problem może mieć również podłoże psychosomatyczne, istotna staje się współpraca chorego jednocześnie ze stomatologiem oraz neurologiem lub psychologiem. Lekarze tych specjalności najlepiej zadecydują o formach przyjętego leczenia. W zakresie stomatologii konieczna jest na wstępie kontrola prawidłowości zgryzu oraz wykonanie zębowej szyny relaksacyjnej na noc. Równie ważne jest radzenie sobie ze stresem, zapewnienie odpowiedniej formy relaksu i znoszenia napięcia mięśniowego oraz przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia.