leczenie-ortodontyczne-stomatologia-nad-sudolem

Dlaczego ortodoncja wczesnoszkolna jest tak ważna?

Okres dzieciństwa odgrywa kluczową rolę w rozwoju prawidłowego zgryzu. Dlatego tak ważne jest odpowiednio wczesne stwierdzenie jego ewentualnej wady – w wieku wczesnoszkolnym. Pozwala to na rozpoczęcie leczenia aparatem ortodontycznym, który w połączeniu z postępowaniem interdyscyplinarnym, zwiększa szansę skutecznego usunięcia zaburzeń zgryzu. Zaniechanie leczenia może powodować pogłębianie się wady i utrudniać późniejsze jej przeciwdziałanie. Kiedy i dlaczego wybrać się z dzieckiem do ortodonty? Jak przebiega leczenie ortodontyczne dzieci? O tym poniżej!

Wczesne leczenie ortodontyczne – dlaczego jest tak ważne?

Wady zgryzu rozwijają się najczęściej już w wieku niemowlęcym i we wczesnym dzieciństwie. Szybkie wykrycie dysfunkcji przez lekarza ortodontę daje szansę na prawidłowe ukształtowanie twarzoczaszki. U dzieci w wieku wczesnoszkolnym nacisk kładziony jest na wyeliminowanie nieprawidłowości przyczyniających się do rozwoju wad zgryzu. Są to między innymi:

  • szkodliwe nawyki – ssanie kciuka, wydłużone ssanie smoczka czy obgryzanie ołówków i kredek,
  • problemy z żuciem i gryzieniem,
  • połykanie z tłoczeniem języka między zęby,
  • chrapanie i oddychanie przez usta,
  • powracające infekcje górnych dróg oddechowych i zapalenia ucha środkowego,
  • zgrzytanie lub zaciskanie zębów,
  • przedwczesna utrata zębów mlecznych spowodowana próchnicą,
  • nadmiernie wysunięta lub cofnięta bródka,
  • nadmierne stłoczenia lub szpary między zębami,
  • zaburzenia symetrii twarzy,
  • wady wymowy.

Wada zgryzu jest problemem nie tylko natury estetycznej – często przyczynia się również do powstawania próchnicy i chorób przyzębia. Nieprawidłowo ustawione zęby są bowiem trudne w codziennym czyszczeniu. Dodatkowo są też podatne na ścieranie czy pękanie szkliwa. Może dochodzić również do problemów z przeżuwaniem.

Warto pamiętać, że prawidłowy zgryz wpływa również na ogólne zdrowie dziecka. Ewentualne wady mogą powodować dolegliwości, które niekonieczne kojarzone są z nieprawidłowościami w obrębie jamie ustanej. Należą do nich choćby problemy z koncentracją i orientacją w przestrzeni, bóle głowy i szumy w uszach czy zaburzenia zmysłu węchu.

Kiedy należy wybrać się z dzieckiem do ortodonty?

Im wcześniej, tym lepiej. Zgodnie z zaleceniami ortodontów, każde dziecko powinno odbyć pierwszą wizytę u ortodonty nie później niż w wieku 7 lat. Wczesna interwencja ortodontyczna umożliwia swobodne kształtowanie mięśni i kości twarzoczaszki. Dzięki temu zębom zapewniona zostaje odpowiednia ilość miejsca w łuku, a zgryz rozwija się prawidłowo. Z tego powodu już od najmłodszych lat warto pamiętać o kontroli ortodontycznej pociech. Pozwoli to również uniknąć poważniejszych wad zgryzu, wymagających długotrwałego i kosztownego leczenia w przyszłości.

Leczenie ortodontyczne dzieci – na czym polega?

Leczenie ortodontyczne u dzieci skupia się na stymulowaniu prawidłowego rozwoju mięśni twarzy i kształtowaniu wzrostu kości. Na tym etapie eliminowane są dysfunkcje, mogące prowadzić do zaburzenia rozwoju twarzoczaszki. W ten sposób ortodonta tworzy podłoże do dalszego, już prawidłowego wyrzynania się zębów. Niezwykle ważnym elementem leczenia wczesnoszkolnego jest współpraca ortodonty z innymi specjalistami – logopedą, laryngologiem czy chirurgiem stomatologicznym.

Leczenie ortodontyczne w naszym gabinecie Stomatologia Nad Sudołem poprzedzone jest kompleksową diagnostyką i ustaleniem precyzyjnego planu leczenia. Szczególną opieką obejmujemy najmłodsze dzieci, zwracając uwagę na profilaktykę rozwoju wad zgryzu i wczesne rozpoczęcie leczenia ortodontycznego.