aparat-ortodontyczny-higiena-jamy-ustnej

Jak dbać o higienę jamy ustnej z aparatem ortodontycznym?

Wady zgryzu to dość powszechny problem. Leczeniu ortodontycznemu poddawane są zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Coraz doskonalsze konstrukcje aparatów zębowych nie przysparzają większych problemów, sprawiają jednak, że codzienna higiena jamy ustnej wymaga nieco więcej troski. Poniżej przedstawiamy kilka zasad dbania o higienę jamy ustnej dla osób używających aparatów zębowych. 

Działanie i typy aparatów ortodontycznych

Działanie aparatów ortodontycznych polega na długotrwałym wywieraniu niewielkiej siły powodującej powolne przemieszczanie się zębów i odpowiednim ustawianiu w łuku zębowym. Wielkość przykładanej przez aparat siły modyfikowana jest przez lekarza ortodontę w trakcie leczenia. Na wizytach kontrolnych dokonuje się koniecznych regulacji aparatu w celu uzyskania jak najlepszego efektu terapeutycznego.

W leczeniu znajdują zastosowanie dwa typy aparatów ortodontycznych. Pierwszy z nich to aparaty ruchome, czyli takie, które pacjent może samodzielnie zdejmować, wyjmując je całkowicie z ust. Składają się one zwykle z elementów wykonanych z drutu oraz płytki akrylowej, w której zamocowana jest tak zwana śruba ortodontyczna służąca do regulacji. Drugi typ to aparaty stałe – niezdejmowane. Ich budowa opiera się o zespoł drutów o średnicy około milimetra oraz z zamków i specjalnych śrub zamocowanych na zębach.

Aparat ortodontyczny zdejmowany – higiena jamy ustnej i utrzymanie czystości aparatu

Używając zdejmowanego aparatu ortodontycznego, musimy pamiętać o zwykłym przestrzeganiu zasad higieny jamy ustnej. Myjemy zęby przynajmniej dwa razy dziennie, robiąc to szczególnie dokładnie przed założeniem aparatu. W wypadku pojawienia się jakichkolwiek otarć czy podrażnień spowodowanych aparatem powinniśmy stosować delikatne płukanki na bazie naparów z szałwii i rumianku.

Aparat po wyjęciu z ust należy koniecznie dokładnie umyć wodą oraz szczoteczką do zębów, najlepiej przy użyciu past do mycia zębów. Pasta do zębów usuwa dokładnie osady powstałe na aparacie. Nieużywany aparat, po jego osuszeniu, umieszczamy w przewiewnym pojemniczku, który jest kompletem do wydanego nam przez lekarza ortodontę zestawu.

Wskazania higieniczne dla osób używających stałych aparatów ortodontycznych

Używając aparatu stałego, musimy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Elementy stałego aparatu opierają się bezpośrednio na szkliwie zębów, a przez to przyczyniają się do szybszego powstawania płytki nazębnej. Jej usunięcie jest z kolei trudne szczególnie przez umocowany na tak zwanych zamkach drut. Dla zapewnienia wystarczającej higieny jamy ustnej nie powinniśmy poprzestać jedynie na szczotkowaniu zębów, ale także używać specjalnego rodzaju nici dentystycznych oraz dostępnych już dziś powszechnie irygatorów.

Do szczotkowania zębów najlepiej użyć szczoteczki z włosiem o zróżnicowanej długości – dłuższe włosie znajduje się na brzegach główki szczoteczki, a krótsze w jej środku. Podczas mycia dłuższe włosie ma kontakt ze szkliwem zębów, natomiast krótsze czyści bezpiecznie aparat. Można także do szczotkowania użyć szczoteczek jednopęczkowych lub specjalnego wrzeciona. Ich elastyczność umożliwia dostęp do miejsc, z których szczególnie trudno usunąć zalegające zanieczyszczenia.

Z kolei przestrzenie między zębowe dobrze czyści się przy użyciu nitki dentystycznej.  Sprawdzi się w tym zadaniu nić składająca się z trzech różnych części. Po pierwsze, krótkiego sztywnego odcinka służącego do przeprowadzenia nici pod łukiem aparatu, po drugie z miękkiej, pogrubionej części czyszczącej powierzchnię zębów i zamków aparatu oraz po trzecie z najdłuższej nawoskowanej części, którą można usunąć osad z bocznych powierzchni zębów. Pamiętać należy, że nitkowanie przeprowadza się po umyciu zębów szczoteczką.

Z pomocą w myciu trudno dostępnych miejsc może też przyjść irygator, wykorzystujący cienki strumień wody pod sporym ciśnieniem. Lekarze ortodonci często polecają też swoim pacjentom stosowanie płukanek do codziennej higieny jamy ustnej.

W razie wątpliwości zapytaj o pomoc ortodontę!

Doświadczony ortodonta zawsze służy nam radą, również w kwestii utrzymania higieny jamy ustnej w trakcie leczenia aparatem zębowym. Nie bójmy się więc zapytać, a z pewnością otrzymamy poradę, co do idealnych dla nas środków do czyszczenia oraz konkretnych sposobów ich używania. Zapraszamy także do naszego gabinetu stomatologicznego w Krakowie na wizyty u ortodonty – zapewniamy kompleksowe porady oraz leczenie!