stomatologia-nad-sudolem-higiena-jamy-ustnej

Jak powinna przebiegać codzienna higiena jamy ustnej?

Zdrowie jamy ustnej dotyka każdego aspektu naszego życia, choć często nie jest to uważane za oczywiste. Piękny uśmiech staje się oknem na świat zdrowia całego ciała. Niezależnie od tego, czy mamy 10 czy 90 lat, zdrowie jamy ustnej powinno stać się priorytetem. Dlaczego to takie ważne? Choroby drobnoustrojowe, które wpływają na całe ciało, mogą w pierwszej kolejności stać się widoczne z powodu zmian w jamie ustnej.

Codzienna higiena jamy ustnej to podstawa

Od najmłodszych lat słyszymy, że jeżeli chcemy zatrzymać jak najdłużej biały i zdrowy uśmiech, powinniśmy myć zęby po każdym posiłku. Biorąc pod uwagę ilość cukru i kwasów zawartą w pokarmie, powinniśmy robić coś ponad regularne szczotkowanie.

Szczoteczka i nić dentystyczna to najlepsi przyjaciele

Powinniśmy szczotkować zęby przynajmniej dwa razy w ciągu dnia. Jeżeli masz możliwość robić to częściej, wspaniale! Dodatkowo stosuj nić dentystyczną, aby usunąć resztki pokarmowe i płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych, do których szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć. Regularne szczotkowanie w połączeniu z nicią pomoże usunąć złogi nazębne z wszystkich powierzchni zębów  – nawet tych trudno dostępnych. Bakterie znajdujące się w płytce przekształcają cukry zawarte w żywności w kwasy, co jest najczęstszą przyczyną próchnicy. Niektóre bakterie mogą spowodować zapalenie dziąseł oraz inne pochodne tej choroby. Codzienna higiena jamy ustnej pomaga także eliminować przebarwienia na zębach.

Fluor jako wzmocnienie szkliwa

Fluor to pierwiastek, który pozytywnie działa na zęby zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nawet jeżeli płyn do płukania jamy ustnej zawiera fluor, staraj się używać pasty, która również ma go w swoim składzie. Jeżeli Twoje zęby mimo to będą potrzebowały go więcej, możesz skorzystać z bezpośredniej aplikacji w gabinecie stomatologicznym.

Płyn do płukania jamy ustnej

Lecznicze płyny nie tylko odświeżają oddech, ale również pomagają utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej. Płukanki lecznicze zawierają składniki przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe oraz zapobiegają ubytkom.

Utrzymywanie ogólnego zdrowia jamy ustnej

Regularne wizyty u stomatologa odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych zębów. Nie chodzi jedynie o znalezienie i usunięcie problemów z zębami i dziąsłami, ale również o ocenę ogólnego stanu jamy ustnej, wskazanie potencjalnych problemów i udzielenie wskazówek dotyczących profilaktyki. Po ustaleniu regularnych, indywidualnie dopasowanych czynności, z pewnością szybko zauważysz zmiany na lepsze. Pamiętaj również, że jeżeli znajdziesz coś niepokojącego w jamie ustnej, jak najszybciej powinieneś udać się do stomatologa. Wczesne leczenie daje największą szansę na rozwiązanie wielu problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *