stomatologia-nad-sudolem-stomatologia-zachowawcza

Stomatologia zachowawcza – co musisz o niej wiedzieć?

Stomatologia zachowawcza, będąca podstawową gałęzią stomatologii, bywa także nazywana stomatologią ogólną. Jej rolą jest szeroko rozumiana profilaktyka chorób jamy ustnej oraz leczenie najczęstszego schorzenia, jakim jest próchnica. Do zadań stomatologii zachowawczej należy więc wykonywanie wypełnień zębów po powstałych ubytkach próchniczych przy użyciu coraz szerszego wachlarza materiałów, środków i metod terapeutycznych. 

Profilaktyka chorób jamy ustnej

Profilaktyka chorób jamy ustnej to bardzo istotna, a jednocześnie wciąż niedoceniana, rola stomatologii zachowawczej. By zachować zdrowe zęby, musimy pamiętać o kontrolnych wizytach u dentysty. Dzięki nim na pewno w porę wykryjemy początki próchnicy lub ewentualne choroby przyzębia. Powodzenie każdego leczenia dentystycznego zależy właśnie od jego rozpoczęcia w jak najwcześniejszej fazie choroby. Dentyści zalecają wizyty kontrolne co najmniej raz na 6 miesięcy. W gabinecie dentystycznym Nad Sudołem czekają na pacjentów doświadczeni lekarze stomatolodzy. Podczas wizyt kontrolnych udzielają oni porad na temat właściwego prowadzenia higieny jamy ustnej oraz diety wpływającej na zdrowie naszych zębów. W razie potrzeby wykonują również specjalistyczne zabiegi higienizacyjne, wśród których najczęstszym jest usuwanie kamienia nazębnego. Zęby dla dodatkowej ochrony przed próchnicą mogą być również lakierowane wzmacniającymi preparatami, a najmłodszym pacjentom oferujemy fluoryzację. Lekarze stomatolodzy zwracają też uwagę na prawidłowość zgryzu pacjenta i jeśli to konieczne, kierują pacjentów na konsultacje ortodontyczne.

 

Leczenie zębów uszkodzonych przez próchnicę

Zauważone w porę odwapnienia zębów mogą być bez większych problemów wyleczone. Zabieg polega na polerowaniu ich powierzchni i nakładaniu na nie preparatów fluorowych w postaci specjalnego lakieru. Jeśli próchnica spowodowała już nieodwracalne uszkodzenie, konieczne jest usunięcie zmienionej chorobowo tkanki oraz wypełnienie ubytku tak zwaną plombą. Nowoczesna stomatologia oferuje wypełnienia dobrze łączące się z naturalną tkanką zęba oraz zapewniające długotrwały efekt terapeutyczny.

Niestety zdarzają się też sytuacje, że pacjent zgłasza się do stomatologa zbyt późno. Próchnica dociera wtedy aż do miazgi zęba i powoduje w niej rozległy stan zapalny. Sytuacji takiej towarzyszy najczęściej silny ból. Nawet w takim przypadku często możliwe jest jednak uratowanie zęba. Stosowane jest wtedy tak zwane leczenie kanałowe. Z zęba usuwa się zainfekowaną miazgę oraz czyści i wypełnia kanały zębowe. Gabinet stomatologiczny Nad Sudołem oferuje swoim pacjentom również jedną z najnowszych zdobyczy stomatologii, jaką jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. Ta procedura przychodzi z pomocą, gdy wykonanie leczenia kanałowego okazuje się szczególnie trudne ze względu na specyficzną budowę zęba lub konieczność powtórnego dokonywania leczenia kanałowego.

Reasumując, stomatologia zachowawcza dysponuje coraz szerszym wachlarzem możliwości leczenia, po stronie pacjenta zostaje natomiast dochowanie dbałości o regularność wizyt kontrolnych.