kto-powinien-nosic-aparat-ortodontyczny

Kto powinien nosić aparat ortodontyczny?

Mimo coraz szerszego dostępu do wiedzy medycznej również tej z zakresu ortodoncji, okazuje się, że wciąż znaczna grupa osób łączy leczenie wad zgryzu bądź korektę ustawienia poszczególnych zębów tylko z przypadkami stosowania tych procedur u dzieci i młodzieży. Trzeba więc po raz kolejny powtórzyć, że leczenie aparatem ortodontycznym możliwe jest u pacjentów w każdym wieku. Efekty prawidłowo prowadzonego leczenia poprawiają nie tylko wygląd pacjenta, ale przede wszystkim eliminują liczne problemy powodowane przez niewłaściwie ukształtowany zgryz. 

Nasze dziecko u ortodonty

Powszechnie uznaje się, że każde dziecko powinno przed ukończeniem 7 roku życia odbyć konsultacje u ortodonty. Z drugiej jednak strony wiadomo, iż w wielu przypadkach należy znacznie wcześniej odbyć wizytę u ortodonty. Chodzi tu o sytuacje, w których nieprawidłowości zgryzu są znaczne i powodować mogą problemy z rozwojem kostnym twarzoczaszki lub właściwym funkcjonowaniem mięśni twarzy. Warto więc przy okazji wizyty u stomatologa zapytać o celowość wczesnoszkolnej konsultacji ortodontycznej nawet u kilkuletniego dziecka. Problemy z prawidłową wymową, tak zwane seplenienie oraz nieharmonijny wygląd twarzy dziecka, czyli na przykład zbyt cofnięta bródka to sygnały do wizyty u ortodonty. Im wcześniej wykryjemy wadę zgryzu, tym łatwiej jest ją wyeliminować. Wystarczy rozpocząć leczenie z zastosowaniem aparatu ortodontycznego zdejmowanego bądź stałego.

Osoba dorosła u ortodonty

Nieprawidłowy zgryz u osoby dorosłej to nie tylko problem estetyczny. Bardzo często wada zgryzu prowadzi do nadmiernego niszczenia zębów, ich ścierania, pękania szkliwa, a nawet rozchwiania. Paradontoza często wiąże się z wadą zgryzu. Podobnie jest zresztą z próchnicą. Łatwiej rozwija się u osób z nieprawidłowym zgryzem poprzez trudność w czyszczeniu nieregularnie uformowanych przestrzeni zębowych. Ortodonci wskazują też na dolegliwości bólowe w okolicach żuchwy albo dość częste bóle głowy, które mylone z migreną, są tak naprawdę powodowane przez nierównomierne i zbyt silne napięcie mięśni głowy, spowodowane niewłaściwą budową zgryzu. Tak zwany bruksizm, czyli nocne zgrzytanie zębami, często nieuświadomione przez pacjenta, a przynoszące problemy w postaci zniszczonych zębów i bolesnych napięć mięśniowych, również często spowodowany jest nieprawidłowym zgryzem. Naprawdę nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego. Fachowa konsultacja w zaufanym gabinecie pomoże nam rozwiać ewentualne wątpliwości co do jego konieczności.

wizyta-u-ortodonty-stomatologia-nad-sudolem

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne i czy zawsze jest skuteczne? 

W naszym gabinecie zapewniamy w pełni zindywidualizowaną i kompleksową pomoc w zakresie leczenia ortodontycznego. Pierwsza wizyta to szczegółowy wywiad z pacjentem oraz diagnoza. Następnie zwykle lekarz zleca wykonanie RTG oraz wycisk zgryzu, z którego potem wykonuje model zgryzu pacjenta. Lekarz ortodonta przedstawia szczegółowy plan leczenia z przybliżoną jego długością oraz określa zamierzone rezultaty. Następnie wykonuje, w zależności od indywidualnych potrzeb, stały bądź ściągany aparat ortodontyczny i ustala plan wizyt niezbędnych w leczeniu.

Jeśli masz wątpliwości dotyczące swojego zgryzu, to zapraszamy na wizyty do gabinetu Stomatologia nad Sudołem. Rejestracja jest możliwa pod numerem telefonu +48 501 801 861.