Niestety wciąż możemy się spotkać z niebezpiecznym poglądem, że ciąża jest okresem, w którym należy unikać jakichkolwiek zabiegów stomatologicznych. Takie podejście powoduje, że wiele kobiet ciężarnych nawet odczuwając bóle zębów, odkłada wizytę u dentysty i próbuje samodzielnie radzić sobie z dolegliwościami. To jednak najgorsze rozwiązanie szkodzące matce i oczekiwanemu dziecku. Pojawiający się ból to bardzo często sygnał rozwijającego się stanu zapalnego. Chorobotwórcze drobnoustroje z jamy ustnej potrafią przez krwiobieg być rozsiane po całym organizmie. Nieleczony stan zapalny może zagrozić zdrowiu zarówno kobiety, jak i jej dziecka.
Czy ciąża ma wpływ na problemy z zębami?
Pojawiające się często w ciąży uporczywe wymioty lub refluks żołądkowo-przełykowy mogą mieć negatywny wpływ na stan uzębienia. Wysoka kwasowość treści żołądkowej oraz podwyższone pH śliny osłabiają szkliwo i powodują większe jego narażenie na działanie bakterii próchnicowych. Często prowadzić też mogą do nadwrażliwości zębów.
Z kolei zmiany hormonalne mają wpływ na rozpulchnienie dziąseł. Łatwiej gromadzą się na nich resztki pokarmowe, prowadząc to zakażeń bakteryjnych, a nawet krwawień z dziąseł. Wiele kobiet ciężarnych zaczyna spożywać więcej słodyczy. Zdarza się też, że odczuwając głód, kobiety przyzwyczajają się do podjadania między posiłkami, a nawet to jedzenia w nocy. Wszystkie te nawyki szkodzą zębom i powodują większe narażenie na próchnicę. Szczególną uwagę trzeba więc zwrócić na higienę jamy ustnej.
Kiedy zgłosić się do dentysty w ciąży?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Ciąża nie może być powodem odkładania wizyty u stomatologa. Wręcz przeciwnie, w trosce o zdrowie swoje i przyszłego dziecka do dentysty należy zwrócić się zgodnie z terminem planowanego przeglądu stomatologicznego czy tuż po pojawieniu się bólu zęba. Należy bowiem pamiętać, że ból powoduje stres, którego kobieta ciężarna powinna unikać. Zgłoszenie się do dentysty i uzyskanie diagnozy spowoduje zmniejszenie napięcia emocjonalnego.
Poza tym trzeba wiedzieć, że w okresie ciąży absolutnie nie można na własną rękę przyjmować środków przeciwbólowych. Gdyby okazało się, że te są niezbędne, stomatolog zaleci takie, które na pewno będą bezpieczne dla kobiety i płodu. Dentysta musi być poinformowany, w jakim okresie ciąży znajduje się pacjentka. Zadecyduje wtedy o doborze odpowiednich procedur leczenia i terminie ich wykonywania.
Dzisiejsza stomatologia oferuje odpowiednie środki znieczulające, które nie przenikają do organizmu płodu. Tak więc nawet osoby obawiające się bólu podczas wizyty mogą być zupełnie spokojne. Praktycznie wszystkie konieczne procedury lecznicze, łącznie z diagnostycznym obrazowaniem RTG i leczeniem kanałowym, mogą być wykonywane na odpowiednim etapie ciąży. Oczywiście zachować należy szczególne środki ostrożności. Niepolecane są natomiast żadne zabiegi, które nie są konieczne dla zachowania zdrowia. Wybielanie zębów, estetyczne poprawianie szkliwa czy usuwanie zębów mądrości należy zdecydowanie przełożyć na czas po rozwiązaniu. Doświadczeni stomatolodzy w gabinecie Nad Sudołem oferują kobietom w ciąży diagnostykę i konieczne leczenie. Poza tym udzielają porad jak dbać o higienę jamy ustnej w tym szczególnym okresie życia.