stomatologia-nad-sudolem-stomatologia-zachowawcza

Najważniejsze zasady profilaktyki przeciwpróchniczej

Próchnica zębów to, zaraz po przeziębieniu, jedna z najczęściej spotykanych chorób wśród osób dorosłych i dzieci. Bez skutecznego leczenia może prowadzić do bólu czy utraty zębów. Szacuje się, że dotyka blisko 90% dorosłych pacjentów na całym świecie. Jednak nie musi tak być – wystarczy, że zdecydujesz się na profilaktykę zapobiegającą uszkodzeniom u siebie i Twoich bliskich.

Jak rozpoznać początki próchnicy?

Warto pomyśleć o jamie ustnej jako dynamicznym ekosystemie, w którym żywe organizmy – w tym pomocne i szkodliwe bakterie – nieustannie wchodzą w interakcje. Kiedy warunki są właściwe (obecność pewnych cukrów), niektóre patogenne bakterie produkują kwasy powodujące utratę minerałów zawartych w zębach, tym samym początkując rozkład. Pierwszym etapem powstawania próchnicy są białe plamki, będące oznaką demineralizacji zęba. Pacjentom bardzo często zdarza się przeoczyć ten początkowy etap, dlatego tak ważne są wizyty kontrolne u dentysty, dzięki którym można stłumić zagrożenie już na samym jego początku.

Czy można zapobiec próchnicy?

Najważniejsze, aby już na samym początku zrozumieć, że żadne jednorazowe działanie nie zatrzyma próchnicy. Profilaktykę przeciwpróchniczą należy postrzegać podobnie do procesu konserwacji. To pielęgnacja i dbałość, dzięki której zachowujemy naturalne uzębienie na całe życie. Podstawowymi aspektami tego procesu są odpowiednia higiena jamy ustnej w domu oraz wizyty dentystyczne, podczas których wykonywane są specjalistyczne zabiegi higienizacji, a także regularny przegląd. Do usuwania nagromadzonej płytki nazębnej, osadu oraz kamienia nazębnego stomatolog używa najczęściej narzędzi, takich jak skalery ultradźwiękowe i piaskarki. Następnie uzębienie jest dokładnie sprawdzane pod kątem możliwych ubytków. Oprócz wizyt u stomatologa pamiętaj, aby postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

– myj zęby oraz czyść język minimum dwa razy dziennie, jednak jeżeli to możliwe, staraj się to robić po każdym posiłku;
– przestrzenie między zębami czyść za pomocą nici dentystycznej;
– jedz pożywne i zbilansowane posiłki i, jeżeli to możliwe, ogranicz cukry do minimum;
– nie zapominaj o piciu naturalnej wody mineralnej.

Wciąż jednak można zrobić więcej, aby zapobiec próchnicy zębów. Zastanów się więc, czy Twoja dieta może przyczyniać się do powstawania próchnicy? Czy technika szczotkowania jest odpowiednia? Dzisiaj, dzięki lepszemu zrozumieniu tego, co powoduje próchnicę i jak ją leczyć, można skupić się na tym, jakie taktyki zapobiegania będą sprawdzać się najlepiej w danym przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *