stomatologia-nad-sudolem-gabinet-wybielanie zebow

Czy wybielanie zębów może być szkodliwe?

Biały, perłowy uśmiech to marzenie każdego z nas. Jednak wiek, nawyki żywieniowe czy używki, takie jak tytoń i czarna kawa, mogą prowadzić do przebarwień i spowodować, że nie będziemy czuć się komfortowo. Nawet wśród osób, które zawsze starają się bardzo dbać o zęby, często naturalna biel z biegiem czasu ciemnieje. Wiele osób jest zatem zainteresowanych wybielaniem, mając nadzieję, że to przywróci naturalny blask zębom. Mają również wiele pytań dotyczących samego wybielania. Czy taki zabieg jest bezpieczny dla zdrowia? Jak długo utrzymuje się efekt? Czy zdecydować się na zabieg w gabinecie stomatologicznym czy może użyć kosmetyków dostępnych w drogerii? Jeżeli Ty również zadajesz sobie takie pytania, zapraszamy do lektury.

Walka z różnymi rodzajami przebarwień na zębach

  • przebarwienia zewnętrzne – są wynikiem spożywania kawy, herbaty, czerwonego wina, żywności posiadającej barwniki oraz tytoniu. Ten rodzaj przebarwień można zminimalizować dzięki pastom, zawierającym więcej środka ściernego niż standardowe, przez co redukują ciemny osad na powierzchni zęba. Efekt wybielania nie jest jednak długotrwały.
  • przebarwienia wewnętrzne – jak nazwa podpowiada, ten rodzaj przebarwień pochodzi z wnętrza zęba. Przyczyną mogą być zażywane leki, choroba przebyta w dzieciństwie, infekcja, uraz zęba lub wiek pacjenta. Przebarwienia wewnętrzne wymagają profesjonalnego wybielania przeprowadzonego w gabinecie stomatologicznym. Efekt wybielania w gabinecie stomatologicznym utrzymuje się zdecydowanie dłużej niż w pierwszym przypadku.

Wybielanie zębów i jego wpływ na zdrowie

Istnieje kilka metod wybielania zębów. Możesz poddać się nieinwazyjnemu zabiegowi u dentysty lub wypróbować produkty przeznaczone do wybielania w domowych warunkach. Większość konwencjonalnych metod jest bezpieczna, jednak musisz pamiętać, żeby postępować zgodnie ze wskazówkami dołączonymi do produktu.

Metody wybielania warto jednak najpierw przedyskutować ze swoim stomatologiem. Dentysta może również zalecić plan leczenia, który będzie konieczny do przeprowadzenia przed zabiegiem wybielania. Czas potrzebny do wybielania zębów w całkowicie bezpieczny sposób zależy od rodzaju przebarwienia i metody, którą wspólnie wybierzecie.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym czy w domu?

Zabieg wykonywany w gabinecie to najbezpieczniejsza i najbardziej korzystna forma wybielania zębów, ponieważ efekty widać bardzo szybko. Stężenie środka wybielającego w aplikowanych produktach jest większe niż w tych przeznaczonych do użytku domowego.

Produkty do wybielania zębów w domu są ogólnodostępne i w większości przypadków bez recepty. Są jednak zdecydowanie mniej skuteczne za względu na znacznie mniejsze stężenie składników aktywnych. Jeżeli twoje zęby posiadają przebarwienia wewnętrzne, domowa metoda może nie zadziałać tak skutecznie. Dodatkowo sam proces wybielania będzie trwał dłużej. Podczas korzystania z takich produktów, dla bezpieczeństwa należy postępować ściśle z instrukcjami producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *