Leczenie kanałowe lub endodontyczne – takie są nazwy leczenia zapobiegającego utracie zęba, w którym doszło do zapalenia lub martwicy miazgi. Taki zabieg polega na pozbyciu się infekcji za pomocą usunięcia miazgi znajdującej się w części koronowej i korzeniowej zęba, a następnie aplikacji specjalnego wypełnienia do oczyszczonej przestrzeni.
Wskazania do leczenia kanałowego
Zabieg jest kierowany do osób, u których doszło do zapalenia, a nawet martwicy miazgi. Najczęstszą przyczyną jest wysoce rozwijająca się próchnica lub uraz mechaniczny np. złamanie czy nadmierne starcie zęba. Zainfekowana miazga nie zawsze daje oznaki bólowe, stąd regularne wizyty u dentysty są koniecznością. Natomiast ból chorej miazgi objawia się dolegliwościami o różnej intensywności w tym także nadmierną wrażliwością zębów. Martwica miazgi jako konsekwencja nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi, dosyć szybko może przekształcić się w zgorzel. Zaczynają namnażać się bakterie wydzielające gazy, które powodują ucisk chorej tkanki i uczucie rozsadzania zęba, a tym samym niezwykle intensywny ból. Pacjent powinien jak najszybciej zgłosić się do stomatologa.
Przebieg leczenia kanałowego
Na początku pacjent musi wykonać zdjęcie rentgenowskie, które umożliwia specjaliście lepsze zapoznanie się z danym przypadkiem i pozwala jednoznacznie określić, czy dany ząb powinien być leczony endodontycznie. Po podaniu znieczulenia komora zębowa jest otwierana i oczyszczana ze zmian próchnicowych. Potem dentysta może zdecydować się na wprowadzenie wkładki dewitalizacyjnej, która stopniowo będzie zatruwać miazgę, aż do kolejnej wizyty za tydzień lub dwa po zatruciu. Ta metoda jest jednak uważana za przestarzałą, a w jej miejsce stosuje się ekstyrpację miazgi w znieczuleniu, czyli pozbycie się nerwu i całkowite wyleczenie już podczas jednej wizyty. Do usunięcia miazgi stosowane są specjalne narzędzia zwane miazgociągami i specjalistyczne płyny,pozwalające chemicznie oczyścić kanał. Kanał musi zostać również odpowiednio poszerzony i opracowany ręcznymi i maszynowymi pilnikami aby umieścić w nim gutaperkę – materiał stosowany do wypełnienia kanałów. Zabieg przeprowadzony jest pod kontrolą wzroku dzięki zastosowaniu mikroskopu stomatologicznego.
Aby ocenić zakończone leczenie endodontyczne, należy wykonać zdjęcie radiologiczne – metoda radiowizjografii cyfrowej pozwala w znacznym stopniu ograniczyć ilość promieni. Jeśli wszystko zostało przeprowadzone prawidłowo, dentysta przystępuje do odbudowy korony zęba a jeśli jest to konieczne do szlifowania celem wykonania korony protetycznej.