lakowanie-zebow-stomatologia-nad-sudolem

Lakowanie zębów – dlaczego warto i kiedy należy wykonać ten zabieg?

Złe nawyki podczas higienizacji zębów, nadmierna ilość słodyczy i węglowodanów, nieregularne mycie zębów i zbyt rzadkie wizyty u stomatologa to najczęstsze z przyczyn złego stanu uzębienia wśród najmłodszych.

Próchnica zębów mlecznych – co o niej wiemy?

Wśród dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym na próchnicę zębów choruje coraz większa grupa osób. Ponad 64% 3-latków zmaga się z tym problemem, a w wieku 6 lat odsetek ten wzrasta do poziomu 76%. Dzieci 7-letnie posiadają średnio 5 zębów próchnicowych na 20 mlecznych. W przypadku uzębienia stałego statystyki kształtują się również niekorzystnie. W wieku 12 lat próchnicę zębów stałych ma 81% dzieci, a młodzież 18-letnia w 94%.

Lakowanie zębów stałych – ochroń zdrowe zęby przed próchnicą

Na szczęście powyższe statystyki mogą zupełnie nie dotyczyć nas ani naszych dzieci. Ratunek niesie lakowanie, czyli zabieg profilaktyczny polegający na pokryciu zębów stałych specjalnym preparatem – lakiem szczelinowym, który zabezpiecza szczeliny i zagłębienia w zębach przed szkodliwym działaniem bakterii próchnicowych.

Nanoszona na powierzchnię warstwa laku zwiększa odporność zębów na próchnicę i zmniejsza ryzyko jej wystąpienia niemal o 90%. Ma to szczególnie ważne znaczenie w higienizacji miejsc trudno dostępnych. Co ważne dla najmłodszych, lakowanie może nadać ich zębom różne kolory. Dzięki zabiegowi stają się one nie tylko bardziej odporne na działanie kwasów, ale dają także dzieciom wiele radości i przełamują barierę związaną z wizytami w gabinecie stomatologicznym.

Trzeba oczywiście pamiętać, że samo lakowanie bez dbania o odpowiednią higienę jamy ustnej i zębów nie przyniesie całkowitej ochrony przed próchnicą. Do działań profilaktycznych należy także włączyć zbilansowaną dietę i kształtowanie w świadomości najmłodszych jej roli w utrzymaniu zdrowych zębów.

Jak przebiega zabieg lakowania zębów?

Zabieg lakowania zębów trwa kilka minut i jest całkowicie bezbolesny. Polega on na naniesieniu na płytkę nazębną specjalnego preparatu. Chroni on zęby wraz z trudno dostępnymi podczas higienizacji miejscami przed drobnoustrojami. Lakowanie zębów wykonywane jest w gabinecie stomatologicznym. Dentysta najpierw specjalną szczoteczką oczyszcza po kolei powierzchnie zębów, które mają zostać poddane lakowaniu. Następnie na powierzchnię zębów nanoszony jest preparat, który ułatwia absorpcję warstwy laku, tak aby wszystkie szczeliny i bruzdy były pokryte warstwą ochronną. Lak ma płynną konsystencję, która robi się stała pod wpływem naświetlania specjalną lampą. Zabieg lakowania polecamy zarówno dla dzieci na zębach mlecznych, jak i u osób dorosłych na zębach stałych.

Kiedy wskazane jest lakowanie zębów?

Lakowanie zębów powinno przeprowadzić się możliwie najszybciej po wyrżnięciu się każdego stałego zęba trzonowego. W większości przypadków stałe zęby trzonowe pojawiają się u dzieci już w wieku 6-8 lat. Wtedy też należy udać się na wizytę do stomatologa. Kolejne zęby należy lakować w miarę ich pojawiania się. W przypadku osób młodych ma to szczególnie duże znaczenie – w końcu zęby stałe powinny służyć im przez całe dorosłe życie.