stomatologia-nad-sudolem-gabinet

Czy warto leczyć kanałowo zęby mądrości?

Jak to jest z zębami mądrości? 

Najczęściej wyrastają między 17 a 25 rokiem życia, jednak zdarzają się nawet ósemki pojawiające się w okolicy czterdziestych urodzin. Z drugiej strony, jak już to powiedzieliśmy na wstępie, jest wielu ludzi, którym zęby mądrości nigdy nie wyrastają. Na zdjęciach rentgenowskich widoczne są ich zalążki, które w pewnym momencie przestały się rozwijać i ząb się nie wytworzył. Co więcej, wszyscy chyba słyszeliśmy opowieści o kłopotach z ósemkami. Wyrosły krzywo, kaleczą policzek albo też wyrastają tylko częściowo, gromadząc w fałdzie dziąsła niezliczone ilości bakterii. Czasem okazuje się, że spowodowały nadmierne ściśnięcie pozostałych zębów. Na domiar złego, przez brak możliwości dokładnego wyczyszczenia ich, momentalnie się psują. Często chciałoby się powiedzieć, iż lepiej byłoby, gdyby w ogóle się nie pojawiły.

Naukowcy twierdzą, że zęby mądrości to spadek po naszych ewolucyjnych przodkach. Szczęka współczesnego człowieka jakby miała za mało miejsca na te służące naszym przodkom do dokładnego przeżuwania pokarmu zęby. A zatem w wielu przypadkach, gdy ósemka jest mocno zniszczona próchnicą, lekarze stomatolodzy nie wahają się przed jej usunięciem. Gdy pacjent posiada dobrze funkcjonujące dwa zęby trzonowe, czyli szóstkę i siódemkę, brak ósemki nie wydaje się być dużym problemem.

 

Kiedy ósemkę warto leczyć kanałowo? 

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja tej niby zbędnej nam ósemki, gdy pacjent stracił siódemkę lub szóstkę, a nawet co gorsza, obydwa te zęby. W takiej sytuacji odpowiedzialny stomatolog stara się zrobić wszystko, aby wyleczyć nawet mocno uszkodzony ostatni ząb trzonowy. Brak wszystkich zębów trzonowych powoduje duże zaburzenia zwarcia, które mogą stać się powodem wystąpienia bólów w stawie skroniowo-żuchwowym.

W takim przypadku naprawdę warto zdecydować się na leczenie kanałowe, które daje szansę na zachowanie prawidłowości zgryzu. Nawet bardzo zniszczona ósemka przy odpowiednim wyleczeniu korzenia zęba daje możliwość zastosowania sztyftu bądź korony. Szczególnie skomplikowane leczenie kanałowe ósemki może być przeprowadzone z pomocą najnowocześniejszej procedury leczenia kanałowego z użyciem mikroskopu. Oczywiście przed przystąpieniem do leczenia kanałowego celowym jest wykonanie obrazowania RTG. Ponownie zastosować go można po zabiegu dla sprawdzenia jego efektów. Gabinet Stomatologia Nad Sudołem dysponuje najnowocześniejszym sprzętem zapewniającym dobre rezultaty leczenia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do wyboru formy leczenia zębów mądrości, zapraszamy na wizytę!