kamien-nazebny-usuwanie-stomatologia-nad-sudolem

Kamień nazębny – kiedy i jak należy go usuwać?

Kto z nas nie chciałby mieć pięknego i zdrowego uśmiechu? Niestety często na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej, złej diety oraz skłonności do używek, szczególnie papierosów, na zębach zaczyna stopniowo odkładać się płytka nazębna, która docelowo zamienia się w kamień nazębny. W jaki sposób można go usunąć i jakie działania profilaktyczne warto wprowadzić, aby problem ten nie nawracał zbyt często?

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny tworzy zmineralizowana płytka bakteryjna, która nie została w odpowiednim momencie usunięta podczas szczotkowaniu zębów. Niestety do jej mineralizacji dochodzi bardzo szybko. Wystarczą zaledwie 3-4 dni nieprawidłowej higienizacji jamy ustnej, aby pojawił się problem. W wyniku stwardnienia płytki nazębnej, którą tworzą bakterie i resztki rozłożonego pokarmu, powstaje kamień nazębny. Wpływ na jego powstawanie ma także zwiększona ilość substancji mineralnych zawartych w ślinie.

Kamień nazębny może powodować:

  • nieświeży oddech od nagromadzonych bakterii,
  • niszczenie szkliwa, co z kolei może prowadzić do nadwrażliwości zębów, przebarwień, ubytków oraz paradontozy,
  • choroby dziąseł, stany zapalne.

Jak usuwa się kamień nazębny?

O ile powstającą płytkę nazębną można stosunkowo wcześnie usunąć dzięki odpowiedniej higienie jamy ustnej, to w przypadku kamienia nazębnego konieczna jest już wizyta u stomatologa.

Leczenie przebiega wówczas w następujących etapach:

  • Skaling

Za pomocą skalera ultradźwiękowego generowane są drgania o wysokiej częstotliwości. Gdy urządzenie zostanie przyłożone do zęba, wibracje powstające na jego powierzchni rozbiją kamień. Jest on następnie wypłukiwany przez strumień wody wydobywający się z urządzenia.

  • Piaskowanie

Kolejna z czynności, wykonywana podczas zabiegu usuwania kamienia nazębnego, to piaskowanie. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest usunięcie kamienia nawet z trudno dostępnych miejsc oraz wyeliminowanie nieestetycznych przebarwień. Przynosi on także dobre efekty u osób, które na stałe noszą aparat ortodontyczny. Zabieg przeprowadzana się przy użyciu piaskarki, która pracuje pod wysokim ciśnieniem i wytwarza aerozol wodno-powietrzny, który zawiera piasek dentystyczny.

  • Polerowanie i fluoryzacja

Po całkowitym usunięciu kamienia zęby są polerowane za pomocą dentystycznej pasty polerskiej. Na koniec stomatolog nakłada na zęby specjalny preparat z fluorem, który wzmacnia powierzchniową warstwę szkliwa i skutecznie zapobiega powstawaniu próchnicy.

Jakie działania profilaktyczne warto wprowadzić w życie, aby uniknąć problemu w postaci kamienia nazębnego?

Istnieje kilka sposobów, aby zapobiec częstemu powstawaniu kamienia nazębnego. Wśród nich kluczowe znaczenie ma oczywiście odpowiednia higiena jamy ustnej. Wybieraj zawsze pastę do zębów z fluorem i pamiętaj o czyszczeniu zębów za pomocą nici dentystycznych. Jest to najlepszy sposób na usunięcie płytki nazębnej pomiędzy zębami i z trudno dostępnych miejsc. Pamiętaj także o codziennym stosowaniu antyseptycznego płynu do płukania jamy ustnej, który zabija bakterie powodujące powstawanie płytki nazębnej. Warto także zwrócić uwagę na dietę i używki. Zarówno kawa, jak i papierosy sprzyjają powstawaniu kamienia nazębnego i nieestetycznych przebarwień.

Sam zabieg usuwania kamienia nazębnego trwa około 45min i w niemal wszystkich przypadkach jest bezbolesny. Trzeba jedynie pamiętać, aby przez minimum 12 do 24 godzin po zabiegu nie spożywać kolorowych potraw i napojów. Zwykle zabieg ten należy powtarzać 1 lub 2 razy w roku. Częstotliwość zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta i zawsze powinna być skonsultowana ze stomatologiem.