stomatologia-nad-sudolem-wybielanie-zebow-lampa

Czy wybielanie zębów boli?

Wokół tematu wybielania zębów krąży wiele mitów – między innymi to, że wybielanie jest niezdrowe lub bardzo bolesne. Jednak wszystko zależy od metody wybielania i stanu naszych zębów.

Wybielanie zębów w domu

W sklepach i aptekach znajdziemy wiele preparatów służących uzyskaniu bielszego uśmiechu. Pozwalają one w nieznaczny sposób rozjaśnić zęby. Osoby, które chcą uzyskać widoczny efekt, sięgają więc po silniejsze środki. Zwykle paski lub żele. Stosowane w nich substancje wybielające (najczęściej nadtlenek wodoru), występują w stężeniu, które niestety może powodować odczuwanie bólu już w trakcie wybielania lub krótko po nim. Szkliwo zębów staje się wrażliwsze, narażone są również nasze dziąsła. Domowe wybielanie zębów może także wywoływać ból z powodu złej aplikacji. Zdarza się także, że stosowanie preparatów przy nadwrażliwości zębów, próchnicy lub pomimo uszkodzeń szkliwa wywołuje ból.

Profesjonalne przygotowanie w gabinecie do wybielania zębów

Wybielanie zębów u stomatologa jest skuteczne i bezpieczne. Dla uzyskania efektu wystarczy godzinna wizyta w gabinecie. Czas działania środka wybielającego lekarz dostosowuje do stanu zębów pacjenta. Dentysta dobiera metodę wybielania zębów indywidualnie oraz aplikuje tyle preparatu, ile jest konieczne. Trzeba przy tym pamiętać, że specjalista nigdy nie rozpoczyna wybielania zębów, jeśli wcześniej nie są one w odpowiedni sposób przygotowane. Z tego względu na pierwszej wizycie stomatolog zaleci pełną sanację jamy ustnej, czyli wyleczy wszelkie choroby zębów i dziąseł oraz wykona higienizację, czyli usunie złogi nazębne.

Ból podczas wybielania u dentysty

Ból przy wybielaniu zębów u dentysty jest sprawą osobniczo zmienną. U osób z bardziej wrażliwymi zębami mogą pojawić się bolesne odczucia, jednak dla większości pacjentów zabieg ten jest co najwyżej mało komfortowy. Ból odczuwać można najczęściej w postaci drobnych ukłuć. Aplikacji żelu i naświetlaniu czy zastosowaniu nakładek może towarzyszyć zatem dyskomfort bólowy – jednak pamiętajmy, że jest to najpewniejsza z metod na uzyskanie białego uśmiechu

Podsumowując: to, czy podczas wybielania zębów będziemy odczuwali ból, zależy głównie od wrażliwości naszych zębów oraz metody, jaką zdecydujemy się wybrać. U osób, które zdecydowały się na własną rękę zastosować środki zawierające substancje wybielające w zbyt wysokim stężeniu, może dojść nie tylko do podrażnienia zębów. Zbyt duże stężenie, w połączeniu z niewłaściwą aplikacją, mogą spowodować również nieprzyjemne podrażnienia dziąseł. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia bólu i mieć gwarancję, że zabieg wybielania zostanie przeprowadzony właściwie, warto wybrać się do gabinetu stomatologicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *