Leczenie kanałowe zęba uważane jest za jeden z bardziej skomplikowanych typów terapii stomatologicznej. Procedura ta polega na bardzo dokładnym mechanicznym usunięciu chorej miazgi zębowej z komory oraz kanałów korzeniowych i dokonaniu wypełnienia materiałem biokompatybilnym. Leczenie kanałowe pozwala uniknąć usunięcia zęba z bardzo zaawansowanymi zmianami próchnicowymi i rozległym stanem zapalnym miazgi. Jako precyzyjna metoda terapii, obarczona jest ryzykiem wystąpienia powikłań. Z drugiej jednak strony, musimy być świadomi, iż jej zastosowanie to jedyny ratunek dla zęba. Biorąc to pod uwagę, zawsze warto zastosować leczenie kanałowe, zwracając szczególną uwagę na wysoką jakość jego wykonania.
Czy ząb po leczeniu kanałowym może nas boleć?
Po zastosowaniu leczenia kanałowego ząb nie ma żywej miazgi, czyli nie jest odżywiany. Traci też swoje unerwienie, a więc nie może przenosić impulsów bólowych. Ząb pozbawiony substancji odżywczych oraz unerwienia określa się często mianem martwego. Po jakimś czasie od zastosowania leczenia kanałowego martwy ząb zmienia nieco swoją barwę i może odróżniać się od pozostałych.
Mimo zastosowania znieczulenia miejscowego dolegliwości bólowe mogą towarzyszyć nam tuż po zabiegu leczenia kanałowego, powinny jednak z czasem zupełnie ustąpić. Jeśli dyskomfort bólowy nie mija po upływie kilku dni lub ból zęba nasila się, niestety oznacza to najczęściej, iż lekarz przeprowadził niepoprawnie leczenie kanałowe.
Najczęstsze powikłania w leczeniu kanałowym
Jak już wspominaliśmy, leczenie kanałowe jest procedurą wymagającą od lekarza stomatologa szczególnej dokładności zarówno na etapie diagnozowania, jak i leczenia. Brak staranności w diagnozie i leczeniu mogą spowodować, iż zabieg nie powiedzie się i należy go koniecznie powtórzyć. Do najczęściej występujących powikłań w leczeniu kanałowym należą:
- przewlekłe zapalenie kanału występujące przy nieprawidłowo oczyszczonym z bakterii kanale, w którym zaczyna namnażać się pozostała w nim flora bakteryjna,
- przepełnienie kanału które występuje, gdy stomatolog wypełni kanał zbyt dużą ilością materiału. Następnie materiał ten wchłaniają tkanki i dochodzi do obrzęku lub dolegliwości bólowych,
- przewlekłe zapalenie okołowierzchołkowe, z którym mamy do czynienia, gdy pozostałe w zębie na skutek niewłaściwie przeprowadzonego leczenia bakterie dostaną się do tkanek okołowierzchołkowych zlokalizowanych w korzeniu zęba w sąsiedztwie kości,
- zapalenie rozrzedzające kości sąsiadującej mogące pojawić się na długo po niewłaściwym leczeniu kanałowym, będące skutkiem przedostania się czynników drażniących z kanału zęba do tkanek okołowierzchołkowych,
- przetoka zębowa po leczeniu kanałowym występująca w efekcie ropnego przewlekłego stanu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych zęba.
Jak uniknąć problemów związanych z leczeniem kanałowym?
Gdy zdecydujemy się na leczenie kanałowe, powinniśmy upewnić się, że stomatolog postawił właściwą diagnozę dotyczącą leczenia. Sama procedura musi być wykonana dokładnie, przy użyciu odpowiednich materiałów, a następnie sprawdzona.
Gwarantem dobrej jakości leczenia jest zarówno doświadczenie lekarza stomatologa, jak i możliwość wykorzystania najnowocześniejszego sprzętu diagnozującego i wspierającego leczenie. Przed przystąpieniem do leczenia należy wykonać obrazowanie RTG zęba. Jeśli występuje taka konieczność, a więc gdy kanały zębowe trudne są do zlokalizowania lub też są wyjątkowo cienkie, bądź zakrzywione, lekarz stomatolog rozważy, czy nie powinna być zastosowana procedura leczenia wykorzystująca mikroskop operacyjny. Dentysta może wtedy dokładnie obserwować wielokrotnie powiększone pole zabiegowe. Po wykonanym zabiegu kontrolnie wykonać można obrazowanie RTG wyleczonego zęba.
Nasz gabinet Stomatologia Nad Sudołem wyposażony jest w sprzęt do wykonywania RTG i mikroskop operacyjny. Doświadczeni lekarze stomatolodzy gwarantują możliwość wyleczenia zębów z bardzo rozległą próchnicą lub zaawansowanym stanem zapalnym miazgi zęba. Pomogą też w szczególnie trudnych przypadkach powtórnego leczenia kanałowego. Zapraszamy na wizyty kontrolne oraz konsultacje trudnych przypadków leczenia.