dziecko na wizycie u ortodonty

Jak zachęcić dziecko do noszenia aparatu ortodontycznego?

Leczenie ortodontyczne jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka, jego samooceny i zdrowia jamy ustnej. Atrakcyjny uśmiech i zdrowie jamy ustnej wpływają bowiem pozytywnie na całe nasze życie. Obecnie lekarze zalecają, aby dzieci odbyły pierwszą konsultację ortodontyczną przed ukończeniem siódmego roku życia. Jak przygotować się do takiej wizyty? Jak zachęcić dziecko do noszenia aparatu ortodontycznego? O tym przeczytacie w tym artykule.

Pierwsza wizyta u ortodonty

Jeśli Twoje dziecko ma rozpocząć leczenie ortodontyczne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie miało wiele pytań. Jak będzie wyglądał aparat ortodontyczny? Czy muszę go nosić cały czas? Jak długo będę nosić aparat ortodontyczny? Czy jego założenie jest bolesne? Czy nadal będę mógł jeść swoje ulubione potrawy? Co powiedzą moi przyjaciele? To jedne z najczęściej zadawanych pytań, które słyszymy w naszym gabinecie. Choć coraz więcej osób nosi aparaty ortodontyczne, to jednak w sytuacji, gdy kwestia ta dotyka właśnie nas, pojawia się szereg wątpliwości.

Pierwsza wizyta u ortodonty tak naprawdę sprowadza się do wywiadu. Jej głównym celem jest ocena wady zgryzu. Ortodonta zadaje szereg pytań, bada symetrię twarzy, napięcie warg czy sposób połykania i nabierana powietrza. Często zleca także wykonanie zdjęcia panoramicznego zębów. Ortodonta może również wykonać fotografie i wyciski do gipsowych modeli diagnostycznych. Na podstawie tak zgromadzonych danych, ortodonta przygotuje plan leczenia, który przekaże na kolejnej wizycie.

Przygotuj na to swoje dziecko i opowiedz mu o tym, co może wydarzyć się podczas spotkania u ortodonty. Wówczas pierwsza wizyta minie Wam w miłej i spokojnej atmosferze.

3 porady dotyczące przygotowania dziecka do noszenia aparatu ortodontycznego

  1. Rozmowa dziecka z ortodontą

Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie rozmowy z ortodontą. Nikt tak jak lekarz nie wytłumaczy dziecku całego problemu. Ortodonci, którzy mają codziennie kontakt z dziećmi bardzo dobrze wiedzą, jak w wyczerpujący i zarazem optymistyczny sposób przekazać im niezbędną wiedzę na temat zakładania aparatu i jego użytkowania.

Dzieci w wieku od 4 do 12 lat zwykle korzystają z aparatów ruchomych, które mogą samodzielnie zakładać i ściągać. Lekarz ortodonta każdemu dziecku indywidualnie określa ilość godzin w ciągu doby, podczas których aparat powinien być założony. W przypadku poważniejszych wad zgryzu, konieczne jest założenie aparatu stałego. Podczas leczenia bardzo ważna jest higiena jamy ustnej i regularność. Warto więc podczas rozmowy z lekarzem zanotować wszystkie wytyczne. Po powrocie do domu Twoje dziecko będzie mogło rozpisać sobie wszystkie informacje i ułożyć plan działania.

  1. Nagrody za noszenie aparatu ortodontycznego

Sukces wczesnoszkolnego leczenia ortodontycznego zależy w głównej mierze od stosowania się do zasad. Aparaty ruchome stosuje się przy mniejszych wadach zgryzu. Ich zaletami są prosta obsługa i łatwość utrzymania w czystości. Z kolei aparat ortodontyczny stały jest przeznaczony dla osób, które zakończyły już proces wymiany zębów mlecznych na stałe.

Trzeba jednak pamiętać, że ich skuteczność jest ściśle skorelowana z chęciami pacjenta. Dziecko musi przestrzegać wyznaczonych przez ortodontę godzin noszenia aparatu, aby efekty korekty wady zgryzu były widoczne. Jeśli Twoje dziecko nie jest chętne do noszenia aparatu, to dobrym pomysłem jest wprowadzenie systemu nagród. Wówczas jego poziom motywacji wzrośnie, a cel leczenia zostanie szybciej osiągnięty.

  1. Pomóż dziecku podczas zabiegów higienizacyjnych

Na aparatach ortodontycznych, tak samo, jak i na zębach, gromadzi się płytka nazębna. Z tego względu bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o higienę. Ruchomy aparat ortodontyczny można myć pod wodą szczoteczką do zębów. Można do tego użyć także pasty. Trzeba także pamiętać, aby dokładnie umyć zęby przed założeniem aparatu. W przypadku aparatów stałych kwestia higieny jamy ustnej jest jeszcze ważniejsza. Dzieci muszą mieć świadomość, że niedokładnie wyczyszczony aparat i zęby to kolejny kłopot w postaci próchnicy.

Podczas pierwszych dni z aparatem asystuj więc swojemu dziecku w trakcie zabiegów higienizacyjnych. Wypracowana od początku odpowiednia technika mycia zębów, aparatu i jamy ustnej jest bardzo ważna. Może będziecie myli zęby przy ulubionej piosence? A może z klepsydrą odmierzającą czas? Możliwości jest wiele. Wybierz tę opcję, która sprawi Twojemu dziecku radość.

Pamiętajcie także, że dzieci mogą obawiać się reakcji rówieśników na aparat ortodontyczny. W przełamaniu lęku może pomóc im pokazanie zdjęć znanych osobistości noszących aparaty czy ich idoli.

W razie pytań lub wątpliwości skontaktuj się z nami – ortodonta Kraków

Doświadczony ortodonta zawsze pomoże w wyborze najlepszego aparatu i procesu leczenia. Nie obawiaj się więc zadawać pytań – także w imieniu dziecka. Zapraszamy również do naszego gabinetu stomatologicznego w Krakowie na wizyty u ortodonty – zapewniamy kompleksowe porady oraz leczenie!