Zauważasz krew podczas szczotkowania zębów? Od kilku dni Twoje dziąsła są bolesne lub opuchnięte? Nie bagatelizuj tego objawu. Krwawienie z dziąseł może być symptomem poważniejszych problemów albo sygnalizować, że musisz bardziej skupić się na higienie jamy ustnej. Przeczytaj, jakie są przyczyny krwawienia i sprawdź jak im zapobiegać.
Krwawienie dziąseł – co może oznaczać ten niepokojący objaw?
Jedną z przyczyn krwawienia z dziąseł może być po prostu drobny uraz lub uszkodzenie mechaniczne. W tym wypadku jednak problem będzie trwał przez krótki czas. Gdy mimo to krwawienie nawraca lub utrzymuje się przez kilka dni, warto sprawdzić, jakie są możliwe powody.
Problem z dziąsłami to często symptom różnego rodzaju niedoborów. Na tę przypadłość cierpią między innymi osoby mające skłonności do anemii. To może być także jeden z objawów chorób różnych narządów. Często jednak przyczyna jest o wiele prostsza do zidentyfikowania – są nią problemy z zębami i zaniedbania lub po prostu wrodzone predyspozycje, które doprowadziły do stanu zapalnego.
Krwawienie dziąseł może być spowodowane między innymi nagromadzonym kamieniem nazębnym. Jego zbieranie się, sprzyja namnażaniu się bakterii, które w efekcie doprowadzają do poważniejszych chorób. Nie warto ich bagatelizować. Nie tylko z przyczyn higienicznych – nieprzyjemny zapach, który często towarzyszy kłopotom ze zdrowiem jamy ustnej, to najmniejszy problem. Często krwawienie z dziąseł jest objawem paradontozy, która w konsekwencji może doprowadzić nawet do wypadania zębów.
Jak zapobiegać krwawieniu dziąseł?
W profilaktyce chorób dziąseł kluczową rolę odgrywa kilka czynników. Oprócz bogatej w witaminy i minerały diety oraz ogólnej troski o zdrowie jest to codzienna higiena jamy ustnej. Dokładne mycie zębów dwa razy dziennie to podstawa. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj używanej szczoteczki i regularne jej wymienianie. Nie można także zapomnieć o czyszczeniu przestrzeni trudno dostępnych – nitkowaniu zębów każdego dnia. Elementem profilaktyki są także regularne wizyty u dentysty. To podczas nich specjalista oceni stan dziąseł, a także, jeśli będzie to konieczne, zaproponuje leczenie. Pomoże także usunąć kamień osadzający się na zębach.
Leczenie krwawiących dziąseł
Często problem z krwawiącymi dziąsłami znika, gdy dentysta usunie wspomniany kamień nazębny. Podczas wizyty stomatolog może także zalecić stosowanie różnego rodzaju płynów do płukania lub maści oraz innych preparatów, które pozwolą na szybszą regenerację dziąseł.
Co zrobić, jeśli problem jest poważniejszy, niż się wydaje? Tym bardziej cenna okaże się pomoc doświadczonego stomatologa. Przede wszystkim zaplanuje on leczenie, rozłoży je odpowiednio na etapy, a także oceni, jak bardzo duże zmiany zaszły w jamie ustnej. Krwawienie dziąseł to problem, który może przytrafić się każdemu. Warto zatem zwrócić uwagę na solidną profilaktykę i higienę, które w połączeniu pozwolą zapobiec jego pojawieniu się, albo nawrotom omawianej dolegliwości.