Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie kanałowe – czy warto przeprowadzić je pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem to jeden z nowoczesnych zabiegów stomatologicznych. Swoją popularność wśród stomatologów zawdzięcza wysokiej skuteczności i bezpieczeństwu leczenia. Specjalistyczny sprzęt pozwala im na zobaczenie leczonego zęba w znacznym powiększeniu i jego dokładne oczyszczenie. Co ważne, zabieg ten może uchronić pacjentów przed ekstrakcją zęba. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom współczesnej endodoncji z wykorzystaniem narzędzi optycznych.

 Nowoczesna endodoncja mikroskopowa – na czym polega?

W leczeniu kanałowym pod mikroskopem wykorzystuje się najwyższej klasy mikroskop operacyjny. Umieszczony na wysięgniku nad głową pacjenta, daje nawet 40-krotne powiększenie. Umożliwia to pełny wgląd do wnętrza komory zęba, a zwłaszcza słabo widocznych gołym okiem kanałów korzeniowych. W powiększeniu można ocenić ich kształt i ustalić uszkodzenia, co pomaga w planowaniu leczenia.

Zastosowanie nowoczesnego sprzętu służy diagnozie schorzenia, dokładnemu oczyszczeniu zęba i jego szczelnemu wypełnieniu. Dzięki temu ząb może nadal pełnić swoją rolę w jamie ustnej przez wiele następnych lat bez potrzeby ekstrakcji.

Kiedy wykonuje się leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Mikroskop w stomatologii wykorzystywany jest przede wszystkim w endodoncji, czyli leczeniu kanałowym. Znajduje on także zastosowanie w chirurgii stomatologicznej oraz periodontologii – profilaktyce i leczeniu chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Użycie mikroskopu pozwala stomatologowi na precyzyjne zdiagnozowanie schorzenia i dokładne oczyszczenie powiększonego systemu kanałowego.

Wdrożenie leczenia kanałowego pod mikroskopem zalecane jest w przypadku:

  • usuwania złamanych narzędzi,
  • leczenia zębów po urazach,
  • leczenia kanałowego zębów z resorpcją korzeni,
  • udrażniania wąskich, trudnych do zlokalizowania, zakrzywionych kanałów,
  • usuwania wkładów koronowo-korzeniowych prefabrykowanych i odlewanych.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – dlaczego warto?

Czy warto poddać się leczeniu kanałowemu pod mikroskopem? Metoda ta ma bez wątpienia wiele korzyści – zarówno dla stomatologa, jak i samego pacjenta. Kluczowe z nich to:

Skuteczność działania – leczenie kanałowe pod mikroskopem zapewnia prawidłowy obraz tkanek zęba w dużym powiększeniu. To z kolei przekłada się na trafność diagnozy i precyzję leczenia. Dzięki mikroskopowi możliwe jest udrożnienie bardzo wąskich lub niedrożnych kanałów czy usunięcie złamanych fragmentów narzędzi endodontycznych lub starych kompozytów wypełniających kanał.

Komfort pacjenta – metoda ta pozwala na przeprowadzenie niemal bezbolesnego leczenia kanałowego. Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.  Co więcej, w wielu przypadkach możliwe jest przeprowadzenie leczenia w ciągu zaledwie jednej wizyty.

Koszty leczenia – cena zabiegu waha się w zależności od ilości kanałów zębowych. Choć leczenie kanałowe pod mikroskopem nie należy do najtańszych, może okazać się tańsze niż ekstrakcja zęba i jego zastąpienie implantem lub mostem protetycznym.

Ergonomia pracy – nie bez znaczenia jest też wygoda stomatologa podczas leczenia kanałowego pod mikroskopem. Mikroskop zapewnia lekarzowi ergonomiczną pozycję i optymalne oświetlenie pola pracy.