pierwotne leczenie kanałowe

Czy leczenie kanałowe może się odbyć na jednej wizycie?

Dawniej trwało tygodniami, dziś przeprowadza się je podczas jednej wizyty. Mowa oczywiście o leczeniu kanałowym – w pierwszym przypadku wykonywanym starą metodą, w drugim natomiast już przy użyciu nowoczesnych metod i narzędzi – w tym i mikroskopu. Dlaczego kiedyś leczenie endodontyczne wymagało przynajmniej kilku wizyt u dentysty, a dzisiaj od diagnozy do wyleczenia może upłynąć mniej niż dwie godziny?

Rozwój stomatologii z korzyścią dla pacjentów z zapaleniem miazgi

Pomimo tego, że leczenie kanałowe stanowi jedyną metodę na uratowanie zęba z zainfekowaną lub martwą miazgą, to wśród pacjentów cieszy się niezbyt dobrą sławą. Jednym z powodów jest przekonanie, że zanim dentysta usunie miazgę, to najpierw musi ona stać się martwa. W tym celu stomatolog musiał umieścić w środku zęba specjalny preparat, który przez kilka dni zatruwał miazgę, aż do jej obumarcia.

Z tej metody dentyści jednak rezygnują na rzecz wygodniejszego, a przede wszystkim szybszego zabiegu ekstyrpacji miazgi w znieczuleniu. Takie leczenie endodontyczne przeprowadza się podczas jednej wizyty. Wszystko dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, które wyklucza ból związany z ingerencją w niezwykle wrażliwą miazgę. Stomatolog posługując się mikroskopem – widzi system kanałowy w znacznym powiększeniu, dzięki czemu może dokładniej określić, jak przebiegają jego kanały zębowe. Ułatwia to ich efektywne oczyszczenie, a następnie wypełnienie. Cały zabieg zwieńcza etap kontrolny, czyli wykonanie zdjęcia rentgenowskiego przy użyciu bezpiecznych metod radiowizjografii. Teraz pacjenta czeka już tylko uzupełnienie ubytku, co zazwyczaj również trzeba uczynić jak najszybciej.

Kiedy leczenie kanałowe musi trwać dłużej?

Niekiedy dentysta jest jednak zmuszony do tego, by ząb najpierw zatruć. Dzieje się tak w przypadku pacjentów, którym z ogólnych przyczyn zdrowotnych nie może być podane znieczulenie miejscowe w formie zastrzyku. Leczenie kanałowe może być przeprowadzone w ciągu jednej wizyty, zabieg ten jednak trwa od półtora do dwóch godzin. Dlatego u pacjentowi z ostrym bólem spowodowanym infekcją miazgi, który zgłosi się do specjalisty w nieumówionym terminie, może również zostać zaproponowane leczenia kanałowego przeprowadzane na więcej niż jednej wizycie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *