nasi lekarze skutecznie i bezboleśnie poradzą sobie z leczeniem kanałowym

Leczenie kanałowe – wylecz, zamiast usuwać

Znasz to uczucie, gdy pojawia się pulsujący, trudny do wytrzymania ból zęba? Choć pobolewał nas już wcześniej wielokrotnie, to z różnych powodów, zamiast udać się do dentysty, doraźnie ratowaliśmy się przyjmowaniem środków przeciwbólowych. Teraz, gdy te już nie pomagają, wydaje się, że ząb trzeba będzie usunąć. Czy na pewno powinniśmy wybrać takie rozwiązanie bez przeprowadzenia wnikliwej diagnostyki? Czy mocno zniszczony ząb, w którym rozwinął się ostry stan zapalny miazgi zębowej lub jej zgorzel zawsze trzeba usunąć? 

Usunięcie zęba – kiedy naprawdę jest konieczne?

Zdarza się, iż przewlekły ból w połączeniu ze świadomością, że stan naszego zęba jest naprawdę zły, skłania nas do podjęcia decyzji o jego usunięciu. Wydaje nam się, że to najprostszy i najlepszy sposób na zapomnienie o dolegliwościach bólowych i pozbycie się nieobojętnego przecież dla naszego organizmu stanu zapalnego. Nie podejmujmy jednak decyzji o usunięciu zęba bez diagnozy doświadczonego stomatologa. Lekarz dentysta, dysponując na miejscu aparatem do wykonywania zdjęć RTG, jest w stanie określić szansę na uratowanie naszego zęba.

Pamiętajmy przy tym, że obecność zęba ma wpływ na całość funkcjonowania naszego zgryzu i nawet skomplikowane leczenie jest znacznie lepsze niż wszelkie formy protetyczne. Przy leczeniu choroby miazgi zębowej stosowane jest tak zwane leczenie kanałowe. To właśnie dzięki niemu udaje się zachować zęby z bardzo zaawansowanymi zmianami próchnicowymi i rozległym stanem zapalnym miazgi.

Leczenie kanałowe krok po kroku

Leczenie kanałowe odbywa się przez jak najdokładniejsze mechaniczne usunięcie chorej miazgi zębowej z komory oraz kanałów korzeniowych z pomocą odpowiednich środków chemicznych.  Oczyszczone i opracowane kanały korzeniowe zęba należy następnie uzupełnić przeznaczonymi do tego substancjami o właściwościach nietoksycznych i hipoalergicznych. Z kolei odbudowę korony zęba wykonuje się najczęściej przy użyciu materiałów ceramicznych lub kompozytowych. Wyleczone odpowiednio korzenie zębów stwarzają też możliwość rekonstrukcji zęba za pomocą zastosowania sztyftów i koron zębowych.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Zdarza się, że leczenie kanałowe okazuje się wyjątkowo skomplikowanym zabiegiem. Dzieje się tak, gdy kanały zębowe trudne są do zlokalizowania bądź są wyjątkowo cienkie lub zakrzywione. Wtedy z pomocą przychodzi najnowocześniejsza procedura leczenia kanałowego wykorzystująca mikroskop operacyjny. Dzięki niemu lekarz stomatolog jest w stanie dokładnie obserwować wielokrotnie powiększone pole zabiegowe. Użycie mikroskopu zwiększa też dokładność wykonanego leczenia i przyczynia się przez to do podwyższenia jego jakości. Po wykonanym zabiegu warto kontrolnie wykonać obrazowanie RTG wyleczonego zęba.

leczenie endodontyczne pod mikroskopem
image-792

Zapraszamy na leczenie zachowawcze oraz po poradę endodonty do naszego gabinetu Stomatologia Nad Sudołem. Dysponujemy zarówno mikroskopem do leczenia kanałowego, jak i sprzętem RTG. Naszym pacjentom zawsze oferujemy zastosowanie skutecznych środków znieczulających, zapewniających komfort podczas zabiegów. Dzięki temu mamy możliwość wyleczenia zębów z bardzo rozległą próchnicą lub zaawansowanym stanem zapalnym miazgi zęba.