Nowoczesna diagnostyka stomatologiczna

Nowoczesna diagnostyka stomatologiczna

Współczesna stomatologia jest jedną z szeregu najszybciej rozwijających się dziedzin wiedzy. Dzieje się tak nie tylko przez wzgląd na odkrycia naukowe i rezultaty podejmowanych badań, których wynikiem są coraz doskonalsze materiały używane w praktyce stomatologicznej. Olbrzymi postęp przynoszą  przede wszystkim coraz doskonalsze narzędzia diagnostyczne, pozwalające z niezwykłą precyzją obserwować nie tylko pojedyncze zęby czy fragmenty szczęki, ale także wybrane przez lekarza   wewnętrzne tkanki twarzoczaszki. Z kolei podczas samych zabiegów stomatologicznych możliwe jest używanie oprzyrządowania zapewniającego obserwację pola zabiegowego w wielokrotnym powiększeniu. Poniżej zaprezentowane zostaną możliwości diagnostyczne nowoczesnego gabinetu stomatologicznego.

 

Rentgen punktowy i panoramiczny zębów

Coraz więcej nowoczesnych gabinetów stomatologicznych oferuje usługi prześwietlenia zębów na miejscu. Przed podjęciem leczenia lekarz dentysta często decyduje się na wykonanie punktowego rentgena zęba. Dzieje się tak na przykład przed podjęciem leczenia kanałowego zęba dla ustalenia ilości i kształtu koniecznych do wypełnienia kanałów. Obrazowanie RTG jest też przydatne w sytuacji leczenia kanałowego zęba, który wcześniej już został poddany takiej procedurze niestety bez powodzenia. Można wtedy z pewnością określić stan zęba i zaobserwować na przykład użyte podczas leczenia elementy metalowe w postaci sztyftów, lub, co też czasem się zdarza, pozostały w zębie metalowy fragment złamanego wiertła. 

Zdjęcie panoramiczne zębów jest specjalistycznym obrazowaniem RTG. Ukazuje ono wszystkie zęby szczęki i żuchwy (wraz z zatrzymanymi) oraz otaczające je tkanki miękkie i kości.

Zdjęcie takie wykonuje się dla dokonania ogólnej oceny zdrowia zębów oraz przyzębia, a także w celu wykazania ewentualnych zmian w obrębie jamy ustnej w postaci torbieli bądź guzów. Lekarz stomatolog wykonuje często zdjęcie panoramiczne na etapie planowania leczenia ortodontycznego, protetycznego lub implantologicznego. Przeciwwskazaniem do wykonania rentgena punktowego oraz panoramicznego jest zawsze ciąża pacjentki.  Ponadto wykonywanie tego typu badania musi być traktowane z należytą ostrożnością w przypadku pacjentów w wieku poniżej 18 roku życia.

Tomografia komputerowa zębów

Tomografia stomatologiczna jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnostycznych. Jej przełomowość polega na tym, że lekarz dentysta tuż po przeprowadzeniu badania otrzymuje na ekranie komputera trójwymiarowy obraz wybranego fragmentu tkanek twarzoczaszki. Precyzja i wyjątkowa jakość obrazowania tej metody diagnostycznej przyczyniają się do jej coraz większej popularności. Jest ona stosowana zarówno na etapie planowania jak i sprawdzania jakości wielu procedur leczniczych.

Nowoczesne gabinety stomatologiczne wykorzystują badanie tomograficzne, przygotowując się do leczenia protetycznego oraz wykonywania stałych implantów zębowych. Ta metoda diagnostyczna daje też dokładny obraz stanu zębów oraz przyzębia. Jest to szczególnie istotne w leczeniu zaawansowanej próchnicy, leczeniu kanałowym oraz wykluczaniu występowania stanów zapalnych przy korzeniach zębów.

Ponadto badanie nie wymaga żadnego przygotowania się do niego ze strony pacjenta. Przed samym badaniem pacjent zdejmuje jedynie wszystkie metalowe elementy znajdujące się w okolicach głowy. Takie jak okulary, biżuteria lub aparat ortodontyczny albo ruchoma proteza. Z kolei nakłada na siebie specjalny fartuch zabezpieczający przed działaniem promieniowania rentgenowskiego. Oczywiście badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie do kilkudziesięciu sekund, a jedynym przeciwwskazaniem jest ciąża pacjentki. Gabinety dentystyczne Stomatologii Nad Sudołem oferują swoim pacjentom to nowoczesne narzędzie diagnostyczne zapewniające najwyższą jakość wykonywanych zabiegów.