Tomografia stomatologiczna to jedno z najnowocześniejszych narzędzi diagnostycznych pozwalających lekarzowi dentyście otrzymać precyzyjne informacje zapewniające przeprowadzenie skutecznego leczenia. Przełomowość działania tego urządzenia polega na możliwości uzyskania trójwymiarowych obrazów tkanek znajdujących się w polu zainteresowania lekarza. Wynik badania dostępny jest natychmiast po jego przeprowadzeniu na ekranie komputera oraz obrazuje dokładne wymiary. Nietrudno więc zrozumieć, dlaczego tomograf komputerowy staje się tak popularny w najnowocześniejszych gabinetach stomatologicznych.
Tomograf komputerowy rewolucjonizuje diagnostykę stomatologiczną
W niepamięć odchodzą czasy, gdy diagnoza dentystyczna opierała się najczęściej jedynie na ocenie stanu zęba przy pomocy zgłębnika i małego lusterka. Współczesny profesjonalny gabinet stomatologiczny wyposażony jest w oprzyrządowanie zapewniające niezwykle precyzyjną diagnozę oraz kontrolę prawidłowości przeprowadzonego leczenia. Wśród najnowocześniejszych urządzeń diagnostycznych na szczególną uwagę zasługuje tomograf stomatologiczny. Przy jego pomocy lekarz stomatolog otrzymuje dokładny trójwymiarowy obraz wszystkich tkanek znajdujących się w interesującym dla niego miejscu twarzoczaszki. Taki rodzaj obserwacji pozwala dokładnie zauważyć wszelkie anomalie budowy, zmiany związane z podejmowanym wcześniej leczeniem, a nawet wykryć obecność ewentualnych stanów zapalnych. Co bardzo istotne, to nowoczesne badanie wykorzystujące promienie rentgena, jest jednocześnie bezpieczne dla pacjenta, generując znikome dawki promieniowania. Przeciwwskazaniem wykonania tomografii jest tylko okres ciąży.
W jakich przypadkach tomografia stomatologiczna jest szczególnie przydatna?
Badanie tomograficzne zębów przychodzi z pomocą, gdy konieczne dla bezpieczeństwa i powodzenia zabiegu jest określenie stanu tkanek niewidocznych z zewnątrz. Nawet leczenie kanałowe zęba, uważane dziś za dość powszechną procedurę, może stanowić zadanie wyjątkowo trudne. Przyczyną tego są na przykład anomalia w budowie kanałów zębowych lub prowadzone już wcześniej leczenie kanałowe, które się nie powiodło. Wtedy właśnie z pomocą przyjść może bardzo dokładny obraz zęba uzyskany przy pomocy tomografu. W przypadku dużego skomplikowania leczenia kanałowego, badanie to może być powtórzone również po zakończeniu zabiegu.
Tomografię komputerową zębów stomatolodzy stosują także, gdy podejrzewają występowanie stanów zapalnych przy korzeniach zębów. Jest to także przydatne badanie przed leczeniem zębów dotkniętych zaawansowaną próchnicą. Badanie tomografem wykonywane jest też często przed planowanym usunięciem zębów, jeśli lekarz podejrzewa możliwość komplikacji.
Nieodzownym jest omawiany przez nas rodzaj badania przy ocenie stanu zębów zatrzymanych. Stomatolog przy pomocy tego narzędzia jest w stanie przyjąć najlepszy rodzaj postępowania z niewykształconymi w pełni zębami.
Na szczególną uwagę zasługuje użycie tomografu stomatologicznego w procedurze wszczepiania implantów zębowych. Dokładne określenie kształtu oraz rozmiaru tkanki kostnej pozwala precyzyjnie planować zamontowanie implantów, a nawet przeprowadzić symulację ich osadzenia.
Jak jasno widać z pokazanych powyżej przykładów nowoczesny sposób diagnostyki za pomocą tomografii komputerowej zapewnia podniesienie jakości wykonywanych zabiegów, na czym szczególnie zależy naszym specjalistom. W gabinetach Stomatologii Nad Sudołem naszym najważniejszym celem jest też zapewnienie pełnego bezpieczeństwa pacjentowi, który poddaje się nowoczesnym i czasem skomplikowanym metodom terapeutycznym.