pierwsza-wizyta-u-ortodonty

Ortodoncja – kiedy i jak szukać specjalisty?

Wielu z nas praca lekarza ortodonty wciąż kojarzy się jedynie z pomocą świadczoną dzieciom oraz młodzieży. Istotnie, jest tak, że największa grupa pacjentów to osoby przed 20 rokiem życia. Leczone są u nich wady zgryzu bądź dokonywane korekty ustawienia poszczególnych zębów. Nie znaczy to jednak, że dorosła, a nawet starsza osoba nie może poprawić funkcjonowania swojego zgryzu za pomocą specjalistycznego leczenia. Wręcz przeciwnie, niezależnie od wieku pacjenta, prawidłowo zaplanowane i przeprowadzone za pomocą stałego bądź zdejmowanego aparatu ortodontycznego leczenie przynosi wspaniałe rezultaty. Nie chodzi tu jedynie o aspekt estetyczny, ale przede wszystkim o możliwość wyeliminowania licznych problemów będących wynikiem nieprawidłowego zgryzu. 

Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne u dzieci? 

Najczęściej mówi się o tym, że każde dziecko przed ukończeniem 7 roku życia powinno zostać zdiagnozowane pod kątem potrzeby leczenia ortodontycznego.  Są jednak sytuacje, w których o poradę lekarza ortodontę powinno się poprosić nawet wcześniej. Zaliczamy do nich przypadki znacznych nieprawidłowości zgryzu, które mogą powodować problemy z kostnym rozwojem twarzoczaszki lub prawidłowym funkcjonowaniem mięśni twarzy. Nieharmonijny wygląd twarzy dziecka ze zbyt cofniętym podbródkiem, a także problemy z wyraźnym mówieniem powinny być dla rodziców sygnałem, że należy sprawdzić prawidłowość zgryzu malucha. Im wcześniej zareagujemy prawidłowym leczeniem, tym łatwiejsza jest do usunięcia wada zgryzu. Dlatego też nie należy wahać się przed zadawaniem lekarzowi stomatologowi pytań dotyczących zgryzu nawet kilkuletniego dziecka.

Czy wada zgryzu u osoby dorosłej to tylko problem natury estetycznej?

Pora obalić kolejny mit na temat leczenia nieprawidłowości zgryzu, jakim jest przekonanie, iż chodzi w nim głównie o piękno naszego uśmiechu. Zniszczone, starte zęby, popękane szkliwo, dolegliwości bólowe w okolicy żuchwy, a nawet bóle głowy może wywoływać  wadliwy zgryz. Determinuje on przeciążenie oraz nierównomierne i zbyt silne napięcie mięśni głowy, w efekcie czego, pojawia się ból. W skrajnych przypadkach niewłaściwy zgryz może prowadzić do rozchwiania poszczególnych zębów.

Ponadto często także wady zgryzu sprzyjają powstawaniu paradontozy. Nawet próchnica częściej występuje w miejscach, gdzie zęby układają się w sposób nieprawidłowy, utrudniając właściwą higienę tych miejsc. Nieprawidłowości zgryzu łączy się też z przypadłością nieświadomego, nocnego zgrzytania zębami, którego efektem są zniszczone zęby oraz bolesne napięcia mięśni twarzy i głowy. Jeśli więc mamy choćby cień wątpliwości, czy przedstawione tutaj problemy nie są naszymi, powinniśmy zapytać o to lekarza stomatologa. Doświadczony dentysta, poznając nasze symptomy oraz oglądając stan uzębienia, jednoznacznie odpowie nam, czy powinniśmy skorzystać z leczenia ortodontycznego.

Ile trwa leczenie ortodontyczne i czy zawsze przynosi efekty? 

Nasz gabinet specjalizuje się w kompleksowym leczeniu ortodontycznym zarówno dzieci, jak i dorosłych. Specyfika tego rodzaju terapii wymaga w pełni indywidualnego podejścia do pacjenta. Wstępna wizyta u ortodonty w Krakowie to bardzo dokładny wywiad oraz dokonana na jego podstawie diagnoza. Na tym etapie wykorzystuje się prześwietlenie oraz wyciski zgryzu, z których następnie opracowuje się model zgryzu pacjenta. Podczas wizyty, ortodonta ustala także szczegółowy plan leczenia, który określa jego przybliżoną długość oraz zamierzone rezultaty.  Co ważne, każdy pacjent otrzymuje szczegółowe informacje na temat tego, jak poprawi się jego zgryz. Leczenie ortodontyczne opiera się następnie na użyciu wykonanego dla pacjenta ściąganego bądź stałego aparatu ortodontycznego. Zostaje też określony plan wizyt niezbędnych do osiągnięcia zamierzonego rezultatu. Stosując się do zaleceń lekarza i nosząc aparat, pacjent może być pewien efektów leczenia.