mikroskopem kraków leczenie kanałowe

Ile kosztuje leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe jest najczęściej ostatnią deską ratunku dla bardzo zniszczonego zęba, zagrożonego usunięciem. Jest ono jedną z najbardziej skomplikowanych procedur terapii stomatologicznej. Wymaga szczególnej precyzji działania, a przez wzgląd na występujące czasem nieregularności w budowie kanałów zębowych, wiąże się z możliwym pojawieniem się powikłań. Stąd też na popularności zyskuje coraz bardziej leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu. Ta nowoczesna technika pracy lekarza stomatologa bardzo często daje szansę na uratowanie zęba, który w innym przypadku należałoby usunąć. Jeśli chodzi o cenę tej procedury, zależy ona w największym stopniu od stanu zęba oraz metod użytych w jego rekonstrukcji. 

Jak długo trwa leczenie kanałowe zęba i na czym polega?

Ząb musi być leczony kanałowo, gdy doszło do zaawansowanych zmian próchnicowych oraz rozwinął się stan zapalny miazgi. Często z sytuacją taką mamy do czynienia przy zaniechaniu dbałości o regularne kontrole stanu zdrowia zębów. Pacjent najczęściej trafia do stomatologa, gdy doskwierający mu, pulsujący ból zęba nie mija nawet mimo zażywania środków przeciwbólowych. Leczenie kanałowe zaczyna się od usunięcia zainfekowanej miazgi zębowej zalegającej w komorze oraz kanałach korzeniowych zęba. Kolejnym krokiem jest odkażenie tych przestrzeni oraz wypełnienie ich tak zwanym materiałem biokompatybilnym, który jest bezpieczny dla organizmu. Nie zawiera toksyn ani nie niesie ryzyka wywołania uczulenia. Jeśli korona zęba da się odbudować za pomocą zwykłego wypełnienia, całość leczenia kanałowego może zostać przeprowadzona nawet w ciągu jednej wizyty. Gdy z kolei korona zęba jest bardzo, a nawet zupełnie zniszczona, wyleczenie korzenia zęba pozwala na jej odbudowę. W sytuacji ekstremalnej można na przykład użyć specjalnych, mocowanych w korzeniu sztyftów, które następnie dadzą możliwość zastosowania protetycznej korony zębowej. W leczeniu kanałowym często stosuje się też obrazowanie RTG. Przed rozpoczęciem leczenia pozwala ono zobaczyć rozmieszczenie kanałów zębowych, a po skończonym wypełnieniu potwierdzić jego dokładność.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Nawet mimo wykonanego obrazowania RTG potwierdzającego liczbę i kształt kanałów zębowych, lekarz stomatolog decyduje się czasem na użycie mikroskopu operacyjnego. Dzieje się tak głównie w sytuacji dużej nieregularności anatomicznej występujących kanałów lub częściowego ich zwapnienia. Użycie mikroskopu, który daje lekarzowi obraz nawet       40-krotnie powiększony, znacznie zwiększa szanse powodzenia przeprowadzonego leczenia. Dokładny obraz pola działania pozwala stomatologowi na postawienie trafnej diagnozy oraz co bardzo istotne, usunięcie jak najmniejszej ilości tkanki zęba, tylko tej zmienionej chorobowo. Precyzja, w tym narażonym na powikłania sposobie leczenia, ma kluczową rolę. Idealnie dopasowane wypełnienie zapewnia szczelność chroniącą tkanki zęba przed bakteriami. Profesjonalnie przeprowadzony zabieg leczenia kanałowego pod mikroskopem przychodzi z pomocą, gdy nie ma już innych szans na uratowanie zęba.