Co zrobić gdy wypadnie plomba?

Co zrobić, gdy wypadnie plomba?

Plomba w naszym zębie to, fachowo rzecz ujmując, wypełnienie powstałego ubytku po usunięciu próchnicy materiałem dentystycznym chemoutwardzalnym, światłoutwardzalnym lub coraz rzadziej już dziś stosowanym – amalgamatowym. Praktycznie każdy z nas przeszedł już w swoim życiu leczenie dentystyczne i ma w zębach w plomby. Może się nam zatem przydarzyć, że w najmniej odpowiednim dla nas momencie plomba taka wypadnie. Co wówczas należy zrobić? O tym przeczytasz w naszym artykule!

Jakie są przyczyny wypadania plomb?

Jedną z możliwych przyczyn jest nieprawidłowo wykonane wypełnienie. Zakładając jednak profesjonalne działanie lekarza stomatologa oraz użycie właściwych materiałów do leczenia, scenariusz ten jest bardzo mało prawdopodobny. Jeśli więc leczymy zęby w odpowiednio wybranym gabinecie, najczęściej przyczyną wypadnięcia plomby jest niefortunne ugryzienie czegoś twardego, na przykład pestki owocu lub wyjątkowo twardego orzecha albo spożywanie kleistych i twardych słodyczy. Zdarzyć się także może wyjątkowy pech trafienia w pieczywie, kaszy lub ulubionym musli na coś, czego z pewnością być tam nie powinno, na przykład na mały kawałek łupinki orzecha. W takim przypadku dojść może nie tylko do wypadnięcia plomby, ale też pęknięcia szkliwa zdrowego zęba.

Najczęściej wypadnięcie plomby zauważamy natychmiast, a jeśli jest duża, po prostu czujemy w ustach jej obecność. Zdarza się jednak, że wypadnięcie małego wypełnienia nie jest przez nas dostrzeżone od razu. Przekonujemy się o nim, dopiero odczuwając ból, albo gdy ząb staje się wrażliwy na zimne lub gorące napoje i pokarmy. Zauważamy też, że w miejsce po plombie dostają się fragmenty jedzenia.

Co powinniśmy zrobić, gdy wypadnie nam plomba?

Gdy tylko zorientujemy się, że wypadło nam wypełnienie z zęba, powinniśmy bezzwłocznie udać się do gabinetu dentystycznego. Lekarz stomatolog założy nową plombę i jeśli okazałoby się, że wypadnięcie wypełnienia może mieć związek z jego niewłaściwym wykonaniem, z pewnością sprawdzi też inne wypełnienia w naszym uzębieniu.

Szybkie zgłoszenie się do dentysty uchroni nas nie tylko przed dyskomfortem i ewentualnym bólem, ale przede wszystkim przed niebezpieczeństwem zainfekowania miazgi zęba, która po wypadnięciu wypełnienia nie jest chroniona przed dostępem bakterii.

Czasami zdarza się, że wypadnięcie plomby przytrafia się nam z dala od miejsca zamieszkania, na przykład na urlopie. Jeśli nie chcemy zdecydować się na podjęcie leczenia w nieznanym gabinecie lub za granicą, możemy uciec się do użycia dostępnych w aptekach tymczasowych wypełnień zębów. Ich założenie jest naprawdę proste. Dołączoną szpatułką umieszcza się materiał w miejscu po plombie i zagryza się go zębami. Preparat wpasowuje się w szczelinę i chroni miazgę zęba. Gdyby doszło to wypadnięcia materiału, całą operację należy powtórzyć.

Oczywiście jest to rozwiązanie czasowe i nie może być stosowane zbyt długo. Przed założeniem tymczasowego wypełnienia, pamiętać trzeba o odpowiednim umyciu zębów. Trzeba też dokładnie usunąć resztki jedzenia z ubytku i najlepiej wypłukać jamę ustną płynem dentystycznym o właściwościach dezynfekujących. Od razu warto również umówić telefonicznie wizytę u dentysty, jeszcze będąc na urlopie, tak, by udać się do niego natychmiast po powrocie do domu.

Pamiętaj o regularnych przeglądach stomatologicznych!

Receptą na zdrowy i piękny uśmiech oraz sposobem na zmniejszenie ryzyka wypadnięcia plomby, są regularne wizyty u dentysty. Powinniśmy je odbywać raz na pół roku. Wówczas będziemy mieć stałą kontrolę nad stanem naszego uzębienia i jamy ustnej.

Zapraszamy całe rodziny do naszego gabinetu Stomatologia nad Sudołem w Krakowie. Poza przeglądami stomatologicznymi oferujemy także leczenie zachowawcze, leczenie kanałowe, usługi ortodonty, chirurgię stomatologiczną, wybielanie zębów oraz RTG.