korzyści wynikające z nitkowania zębów

Jakie są korzyści z nitkowania zębów?

Nitkowanie zębów to jedna z czynności, która powinniśmy wykonywać, aby zadbać o zdrowie jamy ustnej. Poznaj 5 powodów, dla których warto codziennie używać nici dentystycznej.

1. Usuwa płytkę nazębną

Płytka nazębna to bezbarwna, lepka warstwa, która gromadzi się wokół i pomiędzy zębami oraz wzdłuż linii dziąseł. Chociaż trudno ją zauważyć, płytka nazębna nie jest czymś, co powinno zalegać w jamie ustnej przez bardzo długi czas.

Bakterie znajdujące się w płytce nazębnej mogą wydzielać kwasy, które atakują szkliwo zębów. Jeśli kwasy te nie zostaną usunięte podczas szczotkowania i nitkowania zębów, z czasem mogą doprowadzić do powstania ubytków. Co więcej, nagromadzona płytka nazębna może stwardnieć i przekształcić się w kamień nazębny, który gromadzi się wzdłuż linii dziąseł. W takiej sytuacji zwiększa się ryzyko rozwoju chorób dziąseł.

2. Zmniejsza ryzyko powstawania ubytków

Próchnica zębów może doprowadzić do powstania ubytku, który powoduje powstanie maleńkiego otworu w twardej powierzchni zębów, zwanej szkliwem.

Chociaż proces ten wymaga czasu, im więcej płytki nazębnej znajduje się na szkliwie zębów, tym większe jest ryzyko powstania ubytku. Nitkowanie zębów co najmniej raz dziennie może pomóc pozbyć się ukrytych cząstek jedzenia i nagromadzonej płytki nazębnej oraz obniżyć ryzyko próchnicy.

3. Pomaga zapobiegać chorobom dziąseł

Zapalenie dziąseł to wczesne stadium choroby dziąseł. Jednym z pierwszych objawów zapalenia dziąseł jest stan zapalny. Dziąsła mogą również krwawić podczas szczotkowania lub nitkowania zębów.

Jeśli zapalenie dziąseł nie jest leczone, może prowadzić do poważniejszej infekcji, zwanej zapaleniem przyzębia. To z kolei może spowodować cofnięcie się dziąseł lub odsunięcie ich od zębów. Wówczas zęby mogą stracić oparcie w kości i rozchwiać się. Nieleczone zapalenie przyzębia może również wywołać reakcję zapalną w całym organizmie.

Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie i nitkowanie raz dziennie może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia choroby dziąseł. Profesjonalne czyszczenie zębów przez dentystę co 6 miesięcy również skutecznie pomaga w utrzymaniu zdrowych dziąseł.

4. Redukuje nieświeży oddech

Nieświeży oddech (halitoza) to powszechny problem. Jednak nitkowanie zębów jest jednym ze sposobów, aby pozbyć się nieświeżego oddechu.

Kiedy jedzenie zostaje uwięzione między zębami, powoli zaczyna się rozkładać. Jeśli nie usuwasz cząstek jedzenia, może to powodować nieprzyjemny zapach z ust. Ponadto, jeśli wokół lub między zębami gromadzi się płytka nazębna i zaczyna niszczyć szkliwo zębów, może to powodować powstawanie ubytków i chorób dziąseł, które przyczyniają się do powstawania nieświeżego oddechu.

5. Pomaga dbać o serce

Właściwa higiena jamy ustnej to nie tylko korzyści dla zębów i dziąseł. Może ona również korzystnie wpłynąć na stan zdrowia Twojego serca.

Według badania przeprowadzonego w 2019 r. u uczestników, którzy przestrzegali wysokich standardów higieny jamy ustnej, stwierdzono zmniejszone ryzyko wystąpienia migotania przedsionków i niewydolności serca.